Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Vahşî Bin Harb Kimdir?

Vahşî Bin Harb Kimdir?

Hz. Vahşi (r.a.) kimdir? Peygamber (s.a.s.) Efendimizin amcası, Hz. Hamza’yı (r.a.) şehit eden Vahşî İbni Harb’ın hayatı.

Habeşistanlı bir zenci olan Vahşî İbni Harb, Uhud Gazvesi’nde Hz. Hamza’yı -radıyallahu anh- şehit etmişti. İslâmiyet’in süratle yayılmaya başladığını görünce Mekke’den Tâif’e kaçtı. Mekke fethedilince Tâifliler Hz. Peygamber’e -sallallahu aleyhi ve sellem- bir heyet gönderdiler. Bu heyete Vahşî’yi -radıyallahu anh- de aldılar. Heyet Resûlullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- huzuruna çıktığı zaman, onunla Vahşî -radıyallahu anh- arasında şu konuşma geçti:

– Sen Vahşî misin?

– Evet, Vahşî’yim.

– Hamza’yı sen mi öldürdün?

– Bu iş size haber verildiği gibi oldu.

– Bana yüzünü göstermeyebilir misin?

Bunun üzerine Vahşî -radıyallahu anh- hemen Hz. Peygamber’in -sallallahu aleyhi ve sellem- huzurundan çıktı; bir daha da ona görünmedi.

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in vefatından sonra peygamberlik iddiasında bulunan Müseylime ile yapılan savaşa katıldı ve Müseylimetülkezzâb’ı o öldürdü. “Câhiliye devrinde insanların en hayırlısını, Müslüman olduktan sonra da insanların en fenasını öldürdüm” diyen Vahşî -radıyallahu anh- Yermük Savaşı’na da katıldı. Sonra Humus’a yerleşti ve orada öldü. Hz. Peygamber’den -sallallahu aleyhi ve sellem- dört hadis rivayet etmiştir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ