Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Yemin keffaretinde sıralama nasıldır? Bu sıraya uymak gerekli mi?

Yemin keffaretinde sıralama nasıldır? Bu sıraya uymak gerekli mi?

Yemin keffaretinde sıralama nasıldır? Bu sıraya uymak gerekli mi?

Yemin keffareti ayet-i kerime ile sabittir.
Bu konuda ayet-i kerimeye dikkat edilirse, keffaret sıralamasında ” او ” (veya, yahut, ya da, manaları ifade eder ) ile ” ف ” (tertib ve takib ifade eder) ifadeleri farklı manadadır.
Buna göre yemin keffareti;
ya 10 fakiri yedirmek,
yahut 10 fakiri giydirmek,
ya da bir köle azad etmektir.
Kim (bu imkanı) bulamazsa onun keffareti üç gün oruç tutmaktır.
Yedirme veya giydirme veya köle azadı tercihe bırakılmıştır. Kişinin bunlara gücü yetmez veya imkân bulamaz ise işte o zaman üç gün oruç tutması gerekir.
Zengin biri yeminini bozduğunda “ben üç gün oruç tutayım“ demesi caiz değildir. Evvela öncekilerden birini tercih etmelidir.

Oje ve Ruj Abdeste Engel Olur mu?

Yemin Keffareti hakkındaki ayet – Mâide Suresi – 89 . Ayet Arapça

لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ فٖٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاكٖينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْلٖيكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْرٖيرُ رَقَبَةٍؕ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍؕ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْؕ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْؕ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِهٖ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ 

Mâide Suresi – 89 . Ayet Meal

“Allah sizi kasıtsız olarak yaptığınız yeminlerden ötürü sorumlu tutmaz, fakat bilerek ettiğiniz yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da kefâreti, ailenize yedirdiğinizin ortalama seviyesinden on fakire yedirmek yahut onları giydirmek ya da bir köle âzat etmektir. Buna imkânı olmayan ise üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğinizde (bozarsanız) yeminlerinizin kefâreti işte budur. Yeminlerinize bağlı kalın. Allah âyetlerini sizin için bu şekilde açıklıyor ki şükredesiniz.”

yemin keffareti

yemin keffareti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ