Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ferrero Küsschen helal mi ?

Ferrero Küsschen helal mi ?

Ferrero Küsschen çikolatası, Kinder ve Nutella gibi markaların da sahibi olan İtalyan Ferrero firmasına aittir.

Ferrero Küsschen çikolataları küresel piyasalarda satılmakta olup Müslüman, Yahudi ve vejetaryen müşterileri kaçırmamak için domuz yağı içerikli bir madde kullanmamaya dikkat etmektedirler.

Ferrero Küsschen içindekiler:

Sütlü çikolata %30 (şeker, kakao yağı, kakao kitlesi, yağsız süt tozu, sade yağ (süt ürünü), emülgatör: lesitin (soya); aroma verici (vanilin), fındık (%28,5), şeker, bitkisel yağ (palm), buğday unu, peynir altı suyu tozu (süt ürünü), yağı azaltılmış kakao tozu, emülgatör: lesitin (soya), kabartıcı (sodyum hidrojen karbonat), tuz, aroma verici (vanilin).

Ferrero Küsschen içeriğinde domuz yağı veya alkol bulunmamaktadır.

İnsanlar şunu merak ediyorlar, acaba Türkiye’de satılanlar ile İtalya veya Almanya’da satılanlar arasında içerik farkı var mı ? Malum, bu ülkelerde insanlar domuz yağını sorun etmiyorlar ?

Çikolatada domuz yağı kullanılma devri bitti sayılır. Halen kullananlar var ama çoğu firma çikolatasına domuz yağı koymuyor. Sadece Müslümanları müşteri pörtföyünde tutmak için değil teknolojinin gelişmesiyle domuz yağına ihtiyaç kalmadığı için bitkisel kaynaklı yağlar ile üretim yapılmaktadır.

Ferrero Küsschen helal mi ?

Ferrero Küsschen içerisinde alkol veya domuz yağı bulunmadığı için dinen helal sayılmaktadır. Bununla birlikte aşırı derecede işlenmiş olması, aşırı şeker ve dönüştürülmüş madde içermiş olması nedeniyle sağlığa zararlarının olabileceği unutulmamalıdır.

Bu sadece Ferrero Küsschen çikolataları için değil tüm çikolatalar için geçerlidir. Aşırı işlenmiş ve şekerli çikolatalar, şekerlemeler domuz yağı ve alkolden bile daha fazla sağlığa zarar verebilmektedir.

Bu nedenle Ferrero Küsschen’e helal diyoruz ama bu gri bir helaldir. Mümkün olduğu kadar tüketmemeye çalışmak ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir.

Sağlığımız bize verilen bir emanet olup sağlığı bozar derecede beslenmek dinimizin hoş gördüğü bir durum değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ