Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Fin Carre çikolata helal mi ?

Fin Carre çikolata helal mi ?

Avrupa ülkelerine turist olarak gidenler oralardan en çok hediye olarak ağız tatlansın diye çikolata getirir. Bizim lokumumuzun meşhur olduğu gibi Avrupa’da da çikolata meşhurdur ve gayet kaliteli ürünler vardır.

Fin Carre çikolataları ile genellikle ya Ayrupa gezisindeyken veya Almanya, Avusturya, Hollanda gibi ülkelerden ülkemize ziyaret için gelen gurbetçi vatandaşlarımız ile tanışmaktayız.

Zaman zaman ülkemizde de bu çikolatadan satılsa da satışı pek yaygın değildir. Fin carre çikolata Avrupa’da Lidl mağazalarında satılmakta olup Lidl firmasının kendi ürünüdür.

Lidl mağazaları bizdeki A101, Şok ayarında bir ucuzcu market zinciri olup Avrupa’nın bir çok yerinde mağazası bulunmaktadır. Türkiye’ye gelirken eli boş gelmek istemeyen ama fazla para harcamak istemeyen vatandaşlarımız Lidl mağazalarına giderek uygun fiyatlı Fin Carre çikolatalarından alırlar.

Fin Carre çikolataları Avrupa fiyatlarına göre ucuz sayılabilecek fiyatlara satılan fakat kalite açısından yine de ülkemizdeki bir çok çikolatadan kaliteli ve lezzetli olan ürünlerdir. Dolayısıyla ülkemizde beğenilmekte ve tadının bizim ülkemizde üretilenlerden farklı olduğu düşünülmektedir.

Hem fiyatının muadillerine göre ucuz olması hem de Türk çikolatalarına göre tadının farklı olması acaba içinde domuz yağı veya aroma verici likör, alkol var mı gibi soruları akıllara getirmektedir.

Fin Carre çikolata helal mi ?

Fin Carre çikolatalarının ballı bademli (honig-salz-mandel), beyaz çikolata (weisse ganze nuss) fındıklı (whole nut), sütlü (Alpen-wolmilch), bitter (finest dark chocolate), romlu üzümlü fındıklı (rum-traube nuss) ve daha bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Genellikle şeker içeriği yüksektir ve bazıları ayrıca tuz içermektedir.

Fin Carre çikolataların sade olanları, sadece fındık veya süt içerenleri genellikle helal içeriği sahiptir. Fakat romlu üzümlü fındıklı gibi bazı çeşitleri ise rom gibi alkol içerikleri barındırmaktadır.

Alkol içeriği varsa bu haramdır. Yani alkol içerikli Fin Carre çikolatalar haramdır. Yenince sarhoş etmese de hüküm aynıdır. Alkol içermeyenleri ise helaldir.

Bildiğimiz kadarıyla Fin Carre çikolatalarda domuz yağı yok ama satın alırken içeriğine bakmakta fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ