Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sodyum asit pirofosfat helal mi ?

Sodyum asit pirofosfat helal mi ?

Sodyum asit pirofosfat maddesi gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan katkı maddelerindendir. Bu madde fosforik asit ve sodyum karbonat karışımından elde edilmekte ve Sapp28 olarak bilinmektedir.

Katkı maddesi numarası e450’dir. Yaygın olarak unlu mamüllerde mayalama maddesi olarak sodyum bikarbonat olarak kullanılmaktadır. Tek işlevi bu değildir, konserve deniz ürünlerinde struvit kristalini önler, dondurulmuş patatesin rengini korur, kararmasını önler.

Sodyum asit pirofosfat atıştırmalıklarda, salam, sosis gibi et ürünlerinde ve şekerli abur cuburlarda da kullanılmaktadır.

Sodyum asit pirofosfat helal mi ?

Sodyum asit pirofosfat, fosforik asidin sodyum hidroksit veya sodyum karbonat ile 1:1 oranında nötralize edilmesiyle sentezlenmekte ve ardından içerdiği suyun giderilmesi için 250°C ısıtılmaktadır. Madde olarak yoğunlaştırılmış bir fosfat olduğu söylenebilir.

Fosfor, fosfat, bunlar vücudumuz için hayati anlam taşıyan maddelerdir. Dolayısıyla sodyum asit pirofosfat sağlığa zararlı bir madde değildir.

Üretimi hayvansal ürünlerden gerçekleştirilmediği, sentetik olarak üretildiği için de leş veya domuz yağı şüphesi de yoktur.

Bu sebeplerle Sodyum asit pirofosfat yani E450 katkı maddesi helaldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ