Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Lindt çikolata helal mi ?

Lindt çikolata helal mi ?

Lindt çikolatayı Lindt & Sprüngli adında İsviçre menşeili bir şirket üretmektedir. Şirktin kökeni 1845 yılına dayanmaktadır. David Sprüngli-Schwarz ve oğlu Rudolf Sprüngli-Ammann şirketi kurmadan evvel küçük bir şekerleme dükkanı işletmekteydiler.

Dükkanda sattıkları çikolata ve şekerlemeleri kendilerine ait fabrikada üretmekteydiler. Uzun yıllar aile işletmesi olarak devam eden şirket 1899 yılında Rodolphe Lindt’e satıldı.

Lindt çikolataları 1934 yılına kadar sadece bitter olarak üretiliyordu, bu tarihten sonra sütlü çikolata da üretmeye başlamıştır.

Lindt & Sprüngli şirketi 1994 yılında Avusturyalı çikolata üreticisi Hofbauer Österreich’i 1997 ve 1998’de İtalyan çikolata üreticisi Caffarel ve Amerikan çikolata üreticisi Ghirardelli’yi satın alarak genişleme yoluna gitti.

Lindt & Sprüngli şirketinin en büyük satın alması ise 2014 yılında Whitman’s Chocolate’ın üreticisi Russell Stover Candies’i satın almasıdır.

Lindt & Sprüngli şirketinin merkezi İsviçre’nin  Kilchberg şehri olup biri burada olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde toplam 12 adet fabrikası bulunmaktadır.

Lindt çikolataların çok sayıda çeşidi olup küresel piyasada kendine yer edinmiştir. Popüler olduğu çikolatalar yüksek kakao içerikli bitter çikolatalardır.

Lindt çikolatalarının kakao oranına çoğu çikolata firması ulaşamaz. Firmanın %50, %60, %70, %78, %85, %90, %95, %99 ve %100 kakao içerikli çikolataları vardır.

Lindt çikolatalarında kakaonun bol kullanılmasının sebebi firmanın Fildişi Sahili ve Gana’da milli parklar alanlarda yasa dışı yollarla kendisi için kakao üretimi yaptırmasıdır. Bu sayede kakaoyu ucuza temin etmektedir.

Lindt çikolata helal mi ?

Lindt çikolatalarını üreten firma kurumsal özelliği yüksek ve küresel piyasalarda namlı bir firma olup ürün içeriği konusunda gayet şeffaftır. Firmanın resmi internet sitesinde ürünleri ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplandırmaktadır.

Lindt çikolatanın helal olup olmaması alkol veya domuz yağı/jelatini içerip içermemesi ile ilgilidir. Firma bazı ürünlerinde alkol içeriği olduğunu beyan etmektedir. Örneğin Bâtons Kirsch ürünü Lindt Kirsch likörü ile doldurulmuş, kakao tozuna bulanmış çikolata kaplı tüplerdir ve alkol içerdiği için dinimizce helal değildir.

Bununla birlikte Lindt çikolataların %90’dan fazla çeşidi alkol içermemektedir.

Lindt firması kakaosu yoğun olan ürünlerde süt ürünleri haricinde hayvansal bir madde kullanmadığını beyan etmektedir.

Örneğin bitter Lindt çikolataların içeriği aşağıdaki şekildedir:

Kakao kütlesi, kakao yağı, az yağlı kakao tozu, şeker, vanilya

Dolayısıyla bitter ve sade içerikli Lindt çikolatalarında alkol veya domuz yağı olmadığı için bu çeşitler helaldir.

Diğer Lindt çikolata çeşitlerinde ise üründe kullanılan malzemeye göre helal olma durumu değişmektedir.

Lindt çikolata çeşitlerinin yaklaşık %90’ı helal bir içeriğe sahip olmakla birlikte bazıları da helal olmadığından satın alırken ürün içeriğini okumak gerekmektedir.

Lindt Lindor alkol var mı ?

Bazı lindt çikolatalarında malt özü kullanılmaktadır. Malt özü bira yapımında kullanıldığı için bazıları bunu alkollü zannetmektedirler. Malt özü arpanın çimlendirilip daha sonra filizlerinin işlenerek elde edilen ve tatlandırıcı olarak kullanılan bir madde olup alkol değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ