Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

JA çikolata helal mi ?

JA çikolata helal mi ?

JA çikolata bir Alman çikolatasıdır ve Norderstedt şehrinde üretilmektedir. Uzun ismi JA Vollmilch Scholade olan ürünün Fair trade ve Pro Planet sertifikaları vardır fakat helal sertifikası yoktur.

Bir ürünün helal sertifikası olması helal mi, yoksa haram mı, bunu belirlememize yardımcı olmaktadır ancak helal sertifikası olmayan ürünler “haramdır” diye bir çıkarım yapmak yanlış olacaktır.

Helal sertifikası olmayan bir çok Alman ürünü içeriğinde haram madde olmaması sebebiyle helaldir. Dolayısıyla bir ürünün helal sertifikası olup olmaması helal olma konusunda belirleyici bir kriter değildir.

JA çikolata helal mi ?

JA çikolata içeriğindeki maddeler şunlardır:

Şeker, kakao yağı, tam yağlı süt tozu %16, tatlı peynir altı suyu tozu , kakao kitlesi, fındık ezmesi , tereyağı , emülgatör lesitinler ( soya ), burbon vanilya özü

ja çikolata içerik

 

Yukarıdaki içeriği incelediğimiz zaman Ja çikolatada haram sayılan domuz yağı veya alkol içerikli bir madde olmadığını görmekteyiz. Dolayısıyla Ja çikolata helaldir.

Bununla birlikte Alman çikolatası alırken içeriğini okumakta fayda var çünkü çikolatanın çeşidine göre içine konan maddeler değişebilmektedir.

Ja markasının helal sertifikası olmaması nedeniyle bu konuda bir iddiası olmadığı söylenebilir. Yani bir ürünü helal iken başka bir ürünü haram içerikli maddelerden üretiyor olabilir. Bizim incelediğimiz sade Ja çikolatasının içeriği helal idi.

Öte yandan JA çikolata aşırı işlenmiş bir üründür ve besin kalitesi sınıflandırmasına göre E kalite (A’dan, E’ye kadar sınıflandırma yapılmaktadır. A en iyi, E ise en kötü besinleri ifade eder.) bir üründür. Dinimize göre bedenimiz ve sağlığımız bize verilen bir emanettir. Bu nedenle çikolata gibi hazır gıdaları fazla tüketmemek gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ