Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

E306 helal mi ?

E306 helal mi ?

E306 kodu ile tanımlanan katkı maddesi tokoferol veya E vitamini olarak bilinmektedir. Yağ içerikli ürünlerde ürünün steril tutulması, acılaşmasının önlenmesi maksadıyla kullanılmaktadır.

Bu madde bitkisel ve hayvansal yağlardan elde edilmektedir. Tokoferol maddesi tahıllarda, mısır ve pamuk yağlarında, yumurta sarısında, et ve sütte bulunmaktadır.

E vitamini (Tokoferol) Kırmızı kan hücrelerinin yaşamı için gereklidir ve kalbe ve kaslara oksijen sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yüksek düzeyde çoklu doymamış yağ alımıyla gereksinimi artmaktadır. Vücudumuz bu maddeyi depolayabildiğinden  (1 yıllık ihtiyaç kadar depolayabilir) genellikle eksikliğini çekmemekteyiz.

E vitamini hücre zarlarını oksidasyon hasarından ve buna bağlı dejeneratif hastalıklardan korumaktadır.

E306 ne işe yarar, hangi ürünlerde kullanılır ?

E306, hazır gıdalarda bulunan çoklu doymamış yağ asitleri için antioksidan görevi görmektedir. Üründeki yağın bozulmadan kalmasını sağlar. Yağ içeren bir çok üründe, vitamin takviyelerinden et içerikli ürünlere kadar kullanılmaktadır.

E306 helal mi ?

E306  maddesi olarak pamuk tohumu, mısır, pirinç tohumu, soya yağı, buğday tohumu veya yeşil yapraklardan vakumda damıtma yoluyla ekstrakte edilmektedir.

GDO’lu bitkilerden de elde edilebilmektedir.

Bitkisel kaynaklardan elde edilen E306 katkı maddesi helaldir.

E306  maddesini domuz yağından veya hayvan leşlerindeki yağlardan da elde edebilmek mümkündür. Bu nedenle eğer E306 katkı maddesi hayvansal kaynaklı ise haramlık riski taşımaktadır.

Dünyadaki E306 üretiminin genellikle bitkisel yağ kaynaklı (GDO’lu  bitkiler dahil) üretildiği düşünülmektedir. Bununla birlikte bunun tespiti zordur.

E306 katkı maddesinin genellikle bitkisel yağlardan üretilmesi nedeniyle üründe domuz yağından üretildiğine dair bir açıklama yok ise o ürün helal kabul edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ