Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

E341 helal mi ?

E341 helal mi ?

Çoğunlukla kabartma tozu ve unlu mamullerin içeriğinde rastladığımız E341 helal mi, bu madde nedir, ne işe yarar ?

E341 kodu ile belirtilen katkı maddesi Trikalsiyum Fosfat (TCP)’tır. Bu madde kokusu olmayan, beyaz renkli ve toz halinde bir maddedir. Gıdalar tarafından kolaylıkla emilebilen , topaklanmayı önleyici (akışkanlığı artırıcı) ve tamponlayıcı ajan olarak kullanılmaktadır.

E341 kodu ile belirtilen bu madde yaygın olarak kabartma tozlarında kullanılır ve ekmeği zenginleştirici rol oynar. Ayrıca kuru içeceklerde, şekerli ürünlerde, granüllü gıdalarda ve sofra tuzunda kullanılır.

Trikalsiyum fosfat maddesi ayrıca, antioksidan aktiviteyi artırır, metal iyonlarını bağlar ve konserve sebzelerin dokusunu stabilize eder.

Trikalsiyum fosfat maddesi fırın ürünleri başta olmak üzere gıda ürünlerinde kullanılsa da gıda dışı ürünlerde kullanıldığı da olur. Örneğin diş macunlarından parlatıcı madde olarak kullanılır.

E341 helal mi ?

E341 kodu ile belirtilen Trikalsiyum fosfat maddesi fosforik asitten üretilmektedir. Domuz veya başka bir hayvandan üretilmemektedir. Bu madde vücudumuzda doğal olarak da bulunmaktadır.

Alkol ile bir ilişkisi yoktur. Pis bir madde de değildir.

Sağlık açısından belli bir miktarın üzerine çıkılmaz ise sağlığa zararlı değildir. Günlük olarak vücut ağırlığına göre kilogram başı 70 mg’a kadar tüketilmesi sağlık açısından sorun yaşatmamaktadır.

Fosfat içerikli maddeler, vücuda alınması gerekli maddelerdir fakat fazlası sağlığa zararlıdır. Fazla tüketilirse, böbrek hastalıklarına veya hiperkalsemi  sorununa yol açabilmektedir.

Özetle; E341 helal bir katkı maddesidir. Fazla tüketilmediği takdirde sağlık açısından da bir sorun oluşturmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ