Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Benim için yansın tutuşsun duası

Benim için yansın tutuşsun duası

Soru: Sevgilimle yaklaşık 1 aydır birlikteyiz, onu çok seviyorum. Benim için yansın tutuşsun duası ile onu kendime bağlamak istiyorum. Bu konuda bilgi verir misiniz ?Acaba benim için yansın tutuşsun diye dua edersem günah olur mu ?

Cevap: Duanın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Dua ile yapıldığı gibi eylem ile de yapılır. Ayrıca duanın kabul olması için bazı yöntemler vardır.

İnsan “dua” için yaşar, “dua ile” yaşar ve dua ederek yaşar. Kuranı Kerimde Rabbimizin değer verdiği asıl şeyin kulun duası olduğu (Furkan suresi 77. Ayet) yer almaktadır. Allah’ın hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla kullarının ona dua etmesine de ihtiyacı yoktur.

Ama kulların yaratıcıya dua etmeye ihtiyacı vardır. Hem manevi açıdan, hem de maddi sıkıntıların giderilmesi için dua etmek çok önemlidir.

Dünya hayatı çeşitli zorlukların yaşandığı ve her daim bir şeylerin eksikliklerini çektiğimiz bir yerdir. Bu sebeple dua etmek için çok fazla sebebimiz olmaktadır.

Mesela birini seviyorsunuz ve o da sizi sevsin istiyorsunuz. Bunun kadar doğal olan bir şey olabilir mi ? İnsan zaten sevmek-sevilmek güdüsü için yaratılmıştır ve her daim fıtratının gereğini yerine getirme eğilimindedir.

Günah olan şey nikahsız birlikteliktir. Dinimiz sevmeyi yasaklamaz. Dolayısıyla dua ile sevgi talep etmek günah değil bilakis ibadettir.

Sevdiğiniz “Benim için yansın tutuşsun” istiyorsunuz ya, işte bu gayet doğal bir şeydir ve amacınıza ulaşmak için dua etmeniz de ibadet kapsamındadır. Çünkü dinimizde evlenmek ve çoğalmak teşvik edilmiştir.

Bir haramdan kaçınıp helale yöneldiğiniz vakit vacip sevabı almaktasınız. Bu yüzden eğer birini seviyorsanız bu uğurda çabalamalı ve dua etmelisiniz. Necm suresi 39. ayette “insan için çalıştığı vardır” denilmektedir.

Eğer birini seviyorsanız, onun da sizi sevmesi için mücadele edeceksiniz ve dua edeceksiniz.

Benim için yansın tutuşsun duası

Sevdiğiniz kişi sizin için yansın tutuşsun istiyorsanız öncelikle;

  • Ona değer vereceksiniz,
  • Kendinizin de değerli olduğunu hissettireceksiniz,
  • Ayrıca Allah’ın manevi yardımına nail olmak için dua edeceksiniz.

Aşağıdaki duayı her namazın ardından bir kere okursanız umulur ki sevdiğiniz kişinin size yönelimleri ve arzuları artacaktır.

Kutibe ‘aleykumulkitâlu vehuve kurhun lekum. Ve’asâ en tekrahû şey-en vehuve ḣayrun lekum. Ve’asâ en tuhibbû şey-en vehuve şerrun lekum. Vallâhu ya’lemu veentum lâ ta’lemûn.

Bu duanın etkili olması için Allah’a yakınlığınızın artması önemlidir. Allah’a yakınlığınızın artması ise takva ile olur.

Bu yüzden manevi olarak olabildiğince arınmanız gerekir.

Bunun için öncelikle bir çeşit meditasyon hali yaşayarak, içinizdeki bütün kötü düşünceleri boşaltınız, insanlara karşı kötü düşünceleriniz, kötü niyetleriniz varsa bunları resetleyiniz.

Yaptığınız kötülükleri hatırlayıp ıstırap duyunuz, her daim doğru yolda olacağınıza, canlı cansız tüm mevcudata karşı saygılı ve faydalı olacağınıza dair azmediniz.

Ardından “Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm” diyerek günahlarınıza tövbe ediniz.

Mümkünse namaz, oruç ve zekat başta olmak üzere ibadetlerinizi laykıyla yerine getirmeye çalışınız. Yetim ve yetim hükmünde olan kişileri sevindiriniz, kamu yararına faaliyetler yürütünüz.

Eğer yukarıda yer alan “Benim için yansın tutuşsun duası”nı ezberleyemiyorsanız bunun yerine 71 kere Kevser suresi veya onu da ezbere okuyamıyorsanız 401 kere Allah’ın Vedud esmasını okuyunuz.

Benim için yansın tutuşsun duasını yılmadan, bıkmadan 40 gün her namazın ardından okursanız Allah’ın izniyle muradınıza ereceksiniz.

Benim için yansın tutuşsun istiyorsanız;

  • Hiçbir zaman kolay lokma olmayın. Çıtanızı asla düşürmeyin. Karşınızdaki sizin için ”Kolay elde edilebilir”, ”Dünden razı” gibi düşüncelere kapılmasına neden olacak eylemlerde bulunmayın.
  • Çok senli benli olmayın, fazla uzak da durmayın. Ümit verin ama imkansızı oynayın.
  • Daima şık olun. Kelimelerinizi sayarak, düşünerek ve yerli yerinde kullanın. Gülümseyin ama sırıtmayın. Pozitif olun ama yönlendirilen olmayın.
  • Fedakar ve becerikli olun ama sınırlarınız keskin olur.
  • Tatlı sert olun. Tatlı yüzünüzü de bilsin, sert halinizi de zaman zaman esnek olun ama asla tavizkar olmayın.
  • Ümitlerinin doruklara çıktığı anda ümit balonlarını söndürün. Vazgeçeceği anda ise ümit verin.
  • Onunla çok ilgili olduğunuzu asla belli etmeyin. Zaman zaman ilgisiz davranın, bazen de sevecen, arkasından ise sadece arkadaşmışsınız gibi davranın.

İlgili yazı: Sevdiğinin seni şehvetle arzulaması için dua

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ