Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kızımın kapanması için dua

Kızımın kapanması için dua

Soru: Okulda öğrenciler genellikle başı açık olduğu için kızım kapanmak istemiyor. Kızımın kapanması için dua istiyorum. Hangi duayı okursam kızım kapanmaya sıcak bakar ?

Cevap: Öncelikle kızınızın kapanması için çevresinde kapalı kız arkadaşlarının olması gerekiyor. Gençler birbirlerinden kolayca etkilenebiliyorlar ve bazen kendileri isteseler bile arkadaşım ne der diye kapanma fikrine sıcak bakmıyorlar.

Gençlere “şu kişiyle görüş, falanca kişiyle arkadaş ol, falancadan uzak dur” gibi telkinlerde bulunduğunuz zaman genelde işe yaramıyor hatta ters tepebiliyor.

Bunun yerine ona rol model olabilecek kişilerle iletişime geçip “benim kızımla arkadaş olabilir misin?” diye teklif yapmanız daha uygun olacaktır.

Genç kızlar giyim konusunda birbirlerini taklit etmeye eğilimli oldukları için iyi giyinen kapalı kız arkadaşlarına özenmeleri olasıdır.

Kızı kapansın diye “saçının her teli zinadır, ölünce hesap sorulacak, ateşte yanarsın” diye telkin veren anne babalar bu tür şeylerden pek sonuç alamazlar. Çünkü gençlik döneminde insan ölümü ve sonrasını pek düşünmez ve cehennem, ateş, ölüm gibi kavramlara “öcü edebiyatı” gözüyle bakar.

Kızların kapanmasında estetik gerekçeler sanılandan daha etkilidir. Keşke isteriz ki insanlar bilinçli bir şekilde kapansınlar. Ama maalesef durum öyle değil. Kızlarda “etrafıma nasıl görünürüm ?” kaygısı dindar olanlarda bile “açık olmanın vebali var” düşüncesinden ağır basmaktadır.

Kapalı olmak dinin gereklerinden biri olmakla birlikte din sadece kapalı olmaktan ibaret değildir ve sizler kadar kızlarınız da bunun farkındadırlar. Bu yüzden açık olmayı veya kapalı olmayı siyahla beyaz olarak düşünmemek gerekir.

Bu yüzden kızınızı baskı ile veya dini sırf kapanma üzerinden anlatarak kapanmaya zorlamayınız. Eğer kızının gönlünde iman ateşi tutuşmuyor ise kapalı olmasının da bir faydası olmayacaktır.

Fakat kapanmaya karar verirken estetik kaygıları olan kızlar zaman geçtikçe kapanmanın dini boyutunu da idrak etmektedirler. Bu nedenle kızınızı kapanma konusunda ikna ederken estetik konulardan ilerlemek önemlidir.

Mesela başörtüsü yüz şeklini ayarlamada çok önemli bir aksesuardır. Tombalak yüzlü ve bundan dolayı sıkıntı çeken kadınlar farklı başörtü bağlama çeşitleri ile bu estetik sorunu çözebilmektedir.

Veya sırt, omuz, dekolte bölgesinde sivilce, leke sorunları yaşayanlar için tesettür çok önemlidir. Bir türlü erimeyen göbek için tesettürlü kıyafetler tam bir kamuflaj ajanıdır.

Bu tür estetik hileleri ancak kızınızın yaşıtı olan kapalı kızlar bilebilir. Siz onlardan kızınızla arkadaş olmasını isteyiniz. Gerekirse giyim harcamalarına destek olarak kızınıza fahri tesettür koçları ayarlayabilirsiniz.

Dua konusunda Allah’ın Settar isminin anlamı, örten, gizleyen demektir. Allah’ın Settar ismini sürekli olarak tekrarlayarak kızınızın kapanması için dua edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ