Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Seyyidü’l İstiğfar Duası

Seyyidü’l İstiğfar Duası

Seyyidü’l İstiğfar Duası nedir? Seyyidü’l İstiğfar Duası ne zaman okunur? Seyyidül istiğfar duası kaç kere okunmalı? Seyyidü’l İstiğfar Duası ne için okunur? Seyyidü’l İstiğfar Duası arapçası ve anlamı

Seyyidü’l İstiğfar Duası, tövbe ve istiğfar duası yani kişinin affolunmak için okuduğu duadır. Seyyidü’l İstiğfar Duası etkili olma bakımından en üstün ve en faziletli dualardan biridir. Şeddad bin Evs’den -radıyallahu anh- rivayete göre Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“İstiğfârın en üstünü kulun şöyle demesidir:

Arapçası:

Seyyidü’l İstiğfar Duası

Seyyidü’l İstiğfar Duası

Okunuşu: “Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente”

Anlamı: «Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.»”

Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz sözlerine kaldığı yerden şöyle devam etmiştir:

“Her kim, bu Seyyidü’l İstiğfar Duası sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse Cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse Cennetlik olur.” (Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101)

Bu duânın hulâsa-i meali:

“Ya Rabb, ben cürm ü kusurlarımı i’tirâf eylerim, tevbe ve istiğfar ederim, ni’metlerinin şükründen âcizim, beni afv ü mağfiret eyle” demektir.

apk download

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ