Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Süleyman’ın (a.s.) Duaları

Hz. Süleyman’ın (a.s.) Duaları

Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayırlı ve bol rızık, merhamet ve mağrifet dilediği ve okuduğu dualar. Hz. Süleyman’ın (a.s) duaları…

Hz. Süleyman’ın (a.s.) Duaları . Süleyman’ın zenginlik duası, Yüce Allah’ın Hz Süleyman’a öğrettiği ve insanların maddi durumlarında tesiri olan bir duadır. Unutmamamız gerekir ki tüm umutlarımızı kaybetsek dahi yüceler yücesi Rabbimiz bir işimizin olması konusunda ol dediği anda o işimizin olacağına şüphe duymamalıyız. Rabbimizi ikna etmeye çalışmalıyız. Rabbimize bolca yalvarmalıyız ki Rabbimiz dualarımıza tıpkı Süleyman’ın dualarına icabet ettiği gibi bizlerinkine de icabet etsin. Tüm umutlarınızı kaybettiğinizi düşündüğünüz zaman mutlaka bu duaya sarılınız.  Dua ederken meleklerin sizlerin duasına amin dediğini dediğini unutmamalıyız.

Duayı okurken Allah’ın huzurunda olduğunuzu unutmadan ve kalbi duygularınızı duanıza katarak ihlaslı bir şekilde okumaya gayret göstermeliyiz ki Rabbimiz samimiyetimizi görsün ve ona göre dualarımıza icabet buyursun. Değerli kardeşlerim Rabbimiz varsa umutsuzluk ve ye’s yok demektir çünkü unutmamalıyız ki Rabbimiz insanı bile topraktan yani yoktan var edendir. İnsanın ihtiyaçlarını veya sıkıntılarını mı gideremeyecek burda bize düşen sadece Yüceler Yücesi Rabbimizi ikna etmemiz, buda ona karşı samimi duygularımızla dua etmemize bağlıdır.

Hz. Süleyman’ın (a.s) okuduğu duların Arapçası, Türkçe okunuşu ve anlamı.

HZ. SÜLEYMAN’IN (A.S.) KURAN’DA GEÇEN DUASI

Arapçası:

رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِكَ فِي عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ

Türkçe Okunuşu:

“…Rabbi evzı’nî en eşkure ni’metekelletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve en a’mele salihan terdâhu ve edhılnî bi rahmetike fî ibâdikes sâlihîn(sâlihîne).”

Anlamı:

“…Ey Rabbim! Beni; bana ve ana babama verdiğin nimetlere şükretmeye ve razı olacağın salih ameller işlemeye sevk et ve beni rahmetinle salih kullarının arasına kat!”

HZ. SÜLEYMAN’IN (A.S.) KURAN’DA GEÇEN DUASI

Arapçası:

رَبِّ اغْفِرْ لِي وَهَبْ لِي مُلْكًا لَّا يَنبَغِي لِأَحَدٍ مِّنْ بَعْدِي إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

Türkçe Okunuşu:

“…Rabbigfir lî veheb lî mulken lâ yenbagî li ehadin min ba’dî, inneke entel vehhâb(vehhâbu).”

Anlamı:

“…Ey Rabbim! Beni bağışla. Bana, benden sonra kimseye lâyık olmayacak bir mülk (hükümranlık) bahşet! Şüphesiz sen çok bahşedicisin!” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ