Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Tatlı bir yiyecek üzerine okunacak dua

Tatlı bir yiyecek üzerine okunacak dua

Soru: Eşim ile aramız birkaç aydır bozuk. Tatlı bir yiyecek üzerine okunacak dua varmış, okuyunca evlilerin arası düzeliyormuş, muhabbeti artıyormuş dediler. Bunun aslı var mıdır, varsa hangi duayı okumalıyım ?

Cevap: Yasaklanan hususlara ait olmamak üzere bir kul rabbinden dua ile her şeyi isteyebilir. Evli çiftlerin birlikte mutlu ve mesut yaşamaları için dua etmesi, ilişkilerine olumlu yönde katkıda bulunacaktır, hem de ibadet yerine geçecektir.

Kuran ve hadislerde tatlı bir yiyecek üzerine okunacak dua diye özel bir dua belirtilmemiştir fakat nikahlı çiftlere nikahın ardından evliliğin bereketini ve hayrını görmek, çiftin birbirine daha kolay ısınmasını sağlamak için tavsiye edilen dualar bulunmaktadır.

Aslında duaların tatlı bir yiyecek üzerine okunması diye bir ibadet şekli dinimizde yoktur. Fakat yüzyıllardır iki kişinin arasını düzeltmek için tatlı bir yiyecek üzerine dua okunması gelenek haline gelmiştir.

Dua okumadığımız zamanlarda dahi “tatlı yiyelim tatlı konuşalım” deriz. Hakikaten de iki kişinin sohbeti tatlı bir yiyecek eşliğinde olursa daha tatlı olmaktadır. Hele de tatlıya bir de dua okunursa sohbet manevi anlamda perçinlenmekte ve muhabbet artmaktadır.

Atalarımızın yüzyıllardır denemiş ve netice almış olduğu yöntemleri uygulamakta yarar vardır.

İki kişinin aralarının ısınması evvela düzgün iletişime geçmelerine bağlıdır. Başlıca iletişim araçlarımız dil, gözler ve beden dilidir. “İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır” demiş atalarımız.

Evli çiftlerin birbirine bağlılığı, muhabbeti kendilerini düzgün ifade edebilmeleri ve sürekli iletişim halinde olmalarına bağlıdır. Sohbet ederken çay, kahve, muhallebi veya başka bir tatlının olması sohbetin samimiyetini artıran unsurlardandır.

Tatlıya dua okunup, sohbet o tatlı eşliğinde yenirse sohbetin tadı ekstradan fazla olmakta ve çiftin bağlılığı artmaktadır.

Tatlı bir yiyecek üzerine okunacak dua

Aşağıdaki duayı, iki kişinin arasını bulmak, onları birbirine ısındırmak isteyen birisi tatlı üzerine okur ve çifte ikram eder.

Tatlı bir yiyecek üzerine okunacak dua

Tatlı bir yiyecek üzerine okunacak dua

Bu duayı özellikle yeni evli , nişanlı çiftleri misafir eden kişinin okuması tavsiye edilir. Veya evli çiftin arası bozuktur, birisi aralarını düzeltmek için onları evine çağırır ve üzerine bu dua okunmuş tatlıyı çifte ikram eder. Sohbet, üzerine dua okunmuş tatlı yedikten sonra başladığı zaman daha verimli ve olumlu geçecektir.

Okunuşu:Berakellahu leke, vebareke aleyke ve cemea beyneküma fi hayr.

Manası: Allah sana mübarek etsin. Allah üzerine bereket versin. Allah sizi hayırla bir arada tutsun.

Tatlıya okunan esma

Allah’ın Vedud isminin manası çok seven, çok sevilen, sevilmeye layık olan gibi anlamlara sahiptir. Bir tatlıya 41 kere Ya Vedud okunur ve o tatlı birine yedirilirse Allah’ın izni ile o kişinin tatlıyı yedirene daha pozitif duygular besleyeceğine, sevgisinin artacağına dair bir inanç vardır.

Allah’ın Vedud ismini okumak, kişinin kalbinde muhabbet nüveleri oluşmasına vesile olmakta ve kalpler birbirine ısınmakta, insanlar birbirine yaklaşmakta ve bağlanmaktadır.

Tatlı bir şeyin üstüne okuyup yedirilen aşık etme duası

Birisini kendine aşık etmek isteyen kişi Allahümme Ellif Beyne Kulubina duasını kendi hazırladığı bir tatlı üzerine okur ve tatlıyı kendi eli ile ikram eder. Allah’ın izni ile tatlıyı yiyen kişinin kalbinin tatlıyı yedirene ısınacağı, hatta aşık olacağı umulur.

Allahümme Ellif Beyne Kulubina duası

“Allahümme elif beyne kulubinâ ve aslih zâte beyninâ ve’hdinâ sübüle’sselâmi ve neccinâ mi-ne’z-zulümâti ile’n-nûri ve cennibne’l fevâhişe mâ zahare minhâ ve mâ betane.”

Anlamı:

“Allah’ım! Kalplerimizi birleştir. Aramızı düzelt ve bizi kurtuluş yollarına ilet. Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar ve büyük günahların açığından da gizlisinden de uzaklaştır.” (Ebu Dâvûd, Salât 182)

Bu dua sahih hadis kitaplarında yer alan  bir duadır. Günümüzde birisini kendine aşık etmek isteyenler bu duayı tatlı üzerine okuyup sevdiklerine yedirmektedirler. Umulur ki isteklerine nail olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ