Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Alacağını almak için okunacak dua tecrübe edilmiş

Alacağını almak için okunacak dua tecrübe edilmiş

Soru: Ben esnafım. Yakın zamana kadar sıkıntılarla öyle böyle baş ediyorduk. Son bir senedir fiyatlardaki anormallikler nedeniyle bazı alacaklılarım borçlarını ödemez oldular.

Bilirsiniz ki biz esnafların hem alacağı, hem de borcu olur. Alacağımızı alamaz ise borcumuzu kapatamayız. Bazı şeylerde fiyat makası açılınca mal verdiğimiz bazı kişiler zor duruma düştü, kimisi sektör değiştirdi. Kimisi işini temelli bıraktı. Hatta başka yerlere taşınıp orda kendine yeni bir düzen kuranlar da var.

Eskiden bizden mal alabilmek için eskisinin parasını vermek durumunda olanlar sektör değiştirince bize eyvallahı kalmadı, bize borcu takıp gittiler. Açıkçası borçlarını ödeyeceklerini zannetmiyorum.

Devletimizin kanunları her daim hırsız ve sahte çekçileri koruduğu için yasal yollardan hakkımı alana kadar çoktan iflas etmiş olurum.

Alacaklarımı tahsil edemediğim için borçlarımı ödeyemiyorum dolayısıyla mal tedarik sorunum var. Dükkanı boş bırakırsam müşterileri kaybederim. Yeni tedarikçi seçeneğim de pek yok.

Kısacası benden kaynaklanmayan nedenlerle ekmek teknem batmak üzere. En fazla 2 aya kadar bu sorunu çözemezsem dükkanı kapatmak, ben de diğerleri gibi borçlularımı peşime takıp diyar diyar kaçmak zorunda kalacağım.

Allah’a inancım tamdır. Ancak bilirim ki Allah her şerefsizin, namussuzun cezasını bu tarafta vermez, birazını öbür tarafa bırakır. Her gün alacağımı almak için dua ediyorum, tık yok. Kaç zamandır perişan haldeyim. Artık son raddeye geldim.

Varsa bildiğiniz denenmiş, tecrübe edilmiş alacağını almak için okunacak dua memnun kalırım.

Cevap: Ticaret ehlinin yaygın olarak karşılaştığı borç-alacak döngüsünün tıkanması sorunu ile karşı karşıyasınız. Alacaklılarınızdan biri veya birkaçı bir yerden para bulup nakit sıkışıklığını açsa siz de ferahlayacaksınız, sizden alacaklı olanlar da ferahlayacak.

Bu tür durumlarda bazen beklenmedik anda umulmayan bir gelişme olur ve esnafın derdi çözülür. Ama Allah’ın rahmet kapılarını tıklatmak gerek.

Sürekli dua ettiğinizi söylüyorsunuz. Bir Arap atasözü der ki “Her zaman normalini yap, birinci zor olursun” . Yani duada bile istikrar ve sebat çok önemli.

Eskiden olduğu gibi bildiğiniz duaları etmeye devam ediniz. Beddua etmekten kaçınınız. Çünkü Hz. İsa’ya atfedilen bir söz vardır. “Günahkara ilk taşı hiç günahı olmayan atsın” diye.

Ekonomik gidişatın bozulması nedeniyle dürüst esnaf bile borcunu ödeyemez oldu ve paranın üzerine yatan çakallarla bir tutulmaya başladı.

Sizin dürüst esnaf olduğunuza inanıyorum ama muhtemelen alacaklılarınız da muhtemelen kendinden kaynaklanmayan sebeplerle sıkıntı yaşıyorlar. Bu yüzden onlara beddua etmeyiniz, sizin kusurlarınız da var ise bedduanız size geri dönüp daha sıkıntılı durumlar yaşayabilirsiniz.

Sürekli olumlu yönde dua ediniz. Alacağını almak için okunacak dua okuyan bir tek siz değilsiniz. Bu konuda tecrübe edilmiş bir dua var. Aşağıda okunuşu ve manası yer almaktadır.

“Rahmâned dünya vel âhirati ve rahîmehümâ. Ente terhamünî ferhamnî rahmeten tüğnînî bihâ an rahmeti men sivâke”

Manası: Ey sıkıntıyı def eden, darda kalanların duasını kabul eden, dünyanın ve ahiretin Rahman’ı ve Rahim’i! Bana Sen merhamet edersin.

Bu duayı ne zaman fırsat bulursanız okuyunuz. Önemli gün ve gecelerde, namazların arkasından özellikle cumanın icabet saatinde okumaya gayret ediniz.

Umulur ki bir zaman sonra borçlarınızı tahsil eder ve sıkıntıdan kurtulursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ