Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Birini kararından vazgeçirmek için okunacak dua

Birini kararından vazgeçirmek için okunacak dua

Soru: Kızım tıp fakültesi 3. Sınıfta okuyor. Geçen yaz tatilindeyken yaşamını İtalya’da geçiren bir Türk ile tanıştı. Bu kişi tam olarak ne işle meşgul olduğunu bilmediğim hatta dolandırıcı bile olabileceğini düşündüğüm bir delikanlı.

Bu delikanlı kızımın kanına girmiş, ona demiş ki “Green kart başvurusu yapıp Amerika’ya gidelim. Ben yurt dışında nasıl çalışılır, nasıl para kazanılır, nasıl hayatta kalınır biliyorum. Yurt dışında yaşamak Türkiye’ye göre daha kolay ve konforlu. Devletin verdiği sosyal haklarla bile buradaki mühendisten daha iyi koşullarla yaşıyorsun. Amerika’daki özel üniversitelerden birine yatay geçiş yaparsın. Orada markette bile çalışsan buradan daha iyi para kazanırsın …”

Kızım da Amerika’da yaşama hayaliyle gözü kör olmuş durumda. Delikanlıyı bu konuda bir fırsat olarak görüyor ama onun bir dolandırıcı olabileceğini aklına getirmiyor. Delikanlıda öyle bir dil var ki seni sen olmadığına ikna eder, o derece.

Bu ikisi biri İtalya’daki birisi de Türkiye’deki hayatını bırakıp Amerika’da yaşama kararı aldılar. Birlikte yaşayacaklarmış üstelik.

Ben kızımı bu kararından vaz geçirmek istemiyorum ama ne annesini ne beni ne de arkadaşlarını gözü görüyor. Delikanlı adeta büyü yaptı. Tıp kariyeri mahvolsun istemiyorum. Durumumuz kötü değil ama onu Amerika özel üniversitelerinde okutacak bir ekonomik potansiyelimiz yok.

Olacağı şu: Kızım Amerika’ya gidecek, kiradaki birkaç dairemi sattırıp para suyunu çekene kadar oralarda gezecekler,ondan sonra delikanlı yolunu ayıracak bizim ki de tıp tahsilini yarım bıraktığı ile kalacak.

İnanın kiralık katil tutma planları bile yapıyorum. Kızım hayat hakkında hiçbir şey bilmiyor. Değil Amerika, Türkiye’de bile biz destek olmasak 2 gün yaşayamaz.

Kızımın Amerika’ya gitme hayalinden vazgeçirmek için bildiğiniz bir dua var ise öğrenmek istiyorum.

Cevap: Kişiliğin şekil aldığı gençlik döneminde gençler başı buyruk ve söz dinlemez hareketler içine girerler. Bu duruma ebeveyn sert müdahale eder ise vaziyet daha da kötüleşir.

Sizin meselenizde kızınızın bu tehlikeli dönemde fettan karakterli biriyle yolunun kesişmesi talihsizlik olmuş. İletişimi devam ettirebilmek için empati yapmak ve kızınızın hepsi olmasa da bazı fikirlerini destekler gözükmek gerekmektedir.

Hadisi şeriflerde ve Kuranı Kerim’de birini kararından vazgeçirmek için okunacak dua olarak tavsiye edilen bir dua belirtilmemiştir.

Bu konuda Allah’ın esmai hüsnası arasında sayılan Vedud isminin zikredilmesinin faydalı olduğu dini meselelerde ehil olan kişilerce tavsiye edilmektedir.

Vedud ismi kulları tarafından çok sevilen ve kullarını çok seven demektir. Kul zor bir durumda kaldığında örneğin sözünü dinlemeyen birini ikna etmek, yanlış kararından vazgeçirmek istediğinde Allah’ın Vedud ismini çokça tekrarlamalıdır.

Eğer malınıza haram karıştırdıysanız, kızınıza haram lokma yedirdiyseniz, birilerinden ah aldıysanız, hak yediyseniz ibret olsun diye bu şekil başınıza musibetler gelecek ve takdir edilen musibeti yaşamadan bunu savamayacaksınız.

Bazen kişi masum olur fakat derecesi yükselsin diye zorlu bir imtihan ile karşılaşabilir.

Eğer kızınız kararından vazgeçsin istiyorsanız, bıkmadan, yılmadan Ya Vedud zikrini çekiniz fakat bundan evvel tövbe istiğfar etmeniz ve günahlarınızdan, cürumlardan silkinmeniz, üzerinizde hak var ise ödemeniz, fakirleri güldürmeniz gerekir.

Günah lekelerinden ne kadar temizlenirseniz Ya Vedud duanız o derece makbul olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ