Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

E162 helal mi ?

E162 helal mi ?

Hazır gıdaların albenisini artırmak için doğal veya yapay renklendirici maddeler kullanılmaktadır. E162 kodu ile belirtilen katkı maddesi betanin olup pancar kırmızısı olarak bilinir. Betanin ph’a bağlı olarak kırmızı ile mavimsi kırmızı, morumsu kırmızı renk tonlarında bulunmaktadır.

Betanin çoğunlukla kırmızı pancardan elde edilmektedir. Kırmızı pancarda kilogram başı 300-600 mg betanin bulunmaktadır. Betanin kırmızı pancar haricinde bazı kaktüs ve pazı çeşitlerinde de bulunmaktadır.

E162 katkı maddesi ne işe yarar, hangi ürünlerde bulunur ?

E162 katkı maddesi (Betanin), gıdaları renklendirmek için kullanılmaktadır. Bu madde ayrıca antimikrobiyal aktiviteye sahiptir.

Betanin maddesi ışık ve oksijende bozulduğu için dondurmalarda, rah ömrü kısa olan meyve veya krema dolguları, şeker şeritleri, toz meşrubatlarda, hazır çorbalarda kullanılmaktadır. Ayrıca domates ürünlerinde sosis ve pastırma gibi et ürünlerinde kullanılmaktadır.

E162 helal mi ?

E162 katkı maddesi kırmızı pancar suyunun özünden elde edilmekte olup helaldir. Doğal bir katkı maddesi olduğu için sağlığa bir zararı yoktur. Bununla birlikte nadiren bazı kişilerde gıda alerjisine neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ