Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Paprika ekstraktı helal mi ?

Paprika ekstraktı helal mi ?

Paprika ekstraktı, hem renk vermeye hem de gıdaya lezzet vermeye yarayan ve tatlı kırmızı biberden elde edilen bir katkı maddesidir. Hazır gıdalarda kullanırsa ürün açıklamasında kodu E160c olarak geçmektedir.

Paprika ekstraktı, kapsantin ve kapsorubin maddelerini içermektedir. Kırmızı biberde üretilen doğal bir maddedir ve aşırı tüketilmedikçe sağlığa bir zararı yoktur. Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye’de gıda maddelerine paprika ekstraktı eklenmesi yasaldır. Avustralya’da ise yasaktır.

Paprika ekstraktı helal mi ?

Paprika ekstraktı et, tavuk gibi ürünler için hazırlanan soslarda veya bu tür ürünleri renklendirmek, lezzetlerini artırmak için kullanılmaktadır. Paprika ekstraktı suda ve yağda çözünen bir madde olup eğer hazır gıdada kuru olarak veya su-bitkisel yağ gibi sıvılarla çözdürülerek kullanıyorsa helaldir.

Paprika ekstraktının kendisi helal olmakla birlikte eğer bir gıdaya eklenirken haram kabul edilen bir çözücü kullanılırsa bu helallik durumu ortadan kalkacaktır.

Ülkemizde paprika ekstraktının haram bir maddeyle çözdürülüp kullanılması uygulamasına rastlanılmamaktadır. Dolayısıyla ülkemizde üretilen ve paprika ekstraktı kullanılan ürünler genellikle helaldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ