Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Frey çikolata helal mi ?

Frey çikolata helal mi ?

Farklı tat deneyimleri yaşamak isteyenler yabancı menşeili ürünlere yönelmektedir. Bazı çikolatalar sıradan marketlerde satılmaz, özel olarak yurt dışından getirttirilir veya internetten sipariş verilir.

Frey çikolata gibi yabancı marka çikolata markalarının tatlarının bizim alıştığımız Ülker veya Eti gibi yerli markalara göre farklı olduğunu deneyimleyeceksiniz. Bazıları bu deneyim farkını seviyor ve sırf bu farklı deneyim farkını yeniden yaşamak için Avrupa’dan Türkiye’ye ziyarete gelen gurbetçi vatandaşlarımızın yolunu gözlüyorlar.

Özel günlerde bizde nasıl lokum, baklava gibi tatlılar yenilirse Avrupa’da da çikolata yenilmesi alışkanlık olmuş. Çikolatanın yanında genellikle şarap ikram ediliyor veya bazı likörlü çikolatalar kendinden alkollü oluyor.

Avrupa’lı çikolatanın her türlüsünü üretmiş durumda. Gayet sade olanı da var, alkollüsü de var, çok değişik malzemeler ile harmanlanmış çikolatalar da var.

Hristiyanlar alkol ve domuz eti konusunda hassas olmadıkları için Hristiyan ülkelerde üretilen çikolatalarda bu tür maddeler bulunabilmektedir.

Frey çikolata İsviçre çikolatasıdır. İsviçre çikolatası ile ünlü bir yer olup her türden çikolata üretilmektedir. Gurbetçi vatandaşlarımız yanlarında getirdikleri çikolataların helal içerikli olup olmadığını bazen biliyorlar bazen ise rastgele alışveriş yapabiliyorlar.

Maalesef bazı vatandaşlarımız gayrimüslim memlekette uzun süre yaşamanın bir sonucu olarak domuz ve alkol gibi haram faktörlere hassasiyetini kaybetmiş durumdadır.

Frey çikolata helal mi ?

Frey çikolatanın sade ve en çok satan çeşitlerinden birinin içeriği aşağıdaki şekildedir:

Şeker, tam yağlı süt %26, kakao yağı, kakao ezmesi, öğütülmüş fındık, emülgatör: soya lesitini, aroma. 

İçerikten anlaşıldığı üzere Frey çikolatada alkol veya domuz yağı türü bir madde bulunmuyor, dolayısıyla helaldir. Ama Frey çikolatanın başka çeşitleri olduğunu da unutmamak gerekir. Sütlü sade çikolatada var olmayan bir içerik diğer bir çeşitte mevcut olabilir.

Frey çikolata sütlü çikolata içeriğinde yazan maddeler ile Ülker ve Eti gibi yerel firmaların sütlü çikolataların içeriği neredeyse aynı ama tat farkı var. Bu sebeple bazı insanlar diyor ki “Frey çikolataya eklenen gizli bir içerik mevcut olabilir mi ?Mesela domuz yağı!”

Firmalar ticari sır kapsamında ürünleri için kullandığı bazı özel malzemeleri gizleme hakkına sahipler. Yani Coca Cola’nın gizli formülü olması gibi ticari değeri olan her üründe firma kullandığı formülü gizli tutma hakkına sahip.

Aksi takdirde piyasaya bugün giren bir firma köklü bir firmanın tarifini kullanır ve aynı lezzeti yakalardı. Ticaret kanunlar bu tür haksızlığı önlemek adına firmalara formüllerini gizli tutma hakkını vermiştir.

Dolayısıyla sütlü çikolatada kullanılan firmalar çoğu çikolata firması tarafından aynı içerik ile beyan edilmekle birlikte gerek gizli formül kullanılması, gerekse de kullanılan malzeme kalitesi nedeniyle İsviçre çikolataları Türk çikolatalarından daha lezzetli olmaktadır.

Acaba Frey çikolatanın gizli formülünde alkol veya domuz yağı olabilir mi, bunu bilmiyoruz ? Gizli formülde bu tür bir şey kullanılsa idi bu beyan edilmek zorunda idi diye düşünüyoruz. Çünkü gıda güvenliği nedeniyle insanların ne yediğini bilmeye hakları bulunmaktadır.

Çikolataların gizli formülü, malzemelerin karışım oranları, ısıtma dereceleri, karışım şekilleri ve aroma tatlarının farklılıkları ile ilgilidir.

Özetle içerisinde haram olan bir madde olduğunu kanıtlayamadığımız için Frey çikolatanın helal olduğunu düşünüyoruz. Ancak yine de Frey çikolata gibi yabancı menşeili çikolataları satın alırken içindekiler kısmını okumakta yarar var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ