Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

E476 helal mi ?

E476 helal mi ?

E476 katkı maddesi çikolata ve çikolata içerikli ürünlerde akışkanlığı sınırlandırmak, ürünün katı halde kalmasını sağlamak için kullanılır. Bu sayede çikolatalar oda sıcaklığında bile vıcık vıcık olmadan kalmayı başarabilirler.

Bu madde ayrıca çikolata içindeki kabarcıkları azaltır ve sıfırlar. Ayrıca kullanılan kakaoyağını azaltarak maliyet avantajı sağlar.

E476 katkı maddesinin asıl ismi poligliserol polirisinolat tır.

Poligliserol polirisinolat neyden yapılır ?

Poligliserol polirisinolat, poligliserolün yoğunlaştırılmış hint yağı yağ asitleri ile esterleştirilmesiyle üretilen esterlenmiş ürünlerin bir karışımıdır. Üretimi üç aşamadan oluşur.

1. Poligliserollerin hazırlanması: Gliserol, poligliserol üretmek için bir alkali katalizör varlığında 200 ℃’nin üzerine ısıtılır.

2. Hint yağı yağ asitlerinin yoğunlaşması: Hint yağı yağ asitleri (suda hint yağı hidrolize edilerek sentezlenir), değişen uzunluklarda ara esterlenmiş risinoleik yağ asidi zincirleri oluşturmak için 200 ℃’nin üzerine ısıtılır.

3. Esterifikasyon: Daha sonra, farklı zincir uzunluklarında PGPR üretmek için interesterifiye edilmiş risinoleik yağ asitleri ile poligliserol karıştırılır.

Poligliserol polirisinolat zararları

E476 numaralı katkı maddesi olan Poligliserol polirisinolatın zararları ve gıdalarda kullanılıp kullanılamayacağı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA ve Avrupa Birliği’nin aynı işleve sahip EFSA adlı kuruluşu tarafından incelenmiş ve bu maddenin %0,3’ü geçmeyecek derecede gıdalarda kullanılabileceğine karar vermişlerdir.

Uzun vadeli olarak bu maddenin insan sağlığına ne gibi bir zararları olabileceğine dair kapsamlı bir araştırma yapılmamış sadece gıdalarda kullanımının güvenli olup olmadığı araştırılmıştır.

Poligliserol polirisinolat helal mi ?

Poligliserol polirisinolat maddesi bitkisel kaynaklı olarak da hayvansal kaynaklı olarak da üretilebilmektedir.

Eğer hayvansal kaynaklı olarak üretildiyse domuz yağından veya hayvan leşlerinden alınan yağlardan üretilme riski bulunmaktadır. Bu sebeple bazı İslami çevreler E476 katkı maddesini “şüpheli” bulmakta ve bu katkı maddesinin bulunduğu ürünleri tüketmeyi tavsiye etmemektedirler.

Öte yandan dinimizde haram olduğuna dair bir kanıt olmayan bir gıdaya haram denilmediği için E476 katkı maddesi kullanılan ürünlere “haram”dır şeklinde bir ifade kullanılmamaktadır.

Eğer ürün üzerinde veganlar için uygun olduğuna dair veya domuz eti/yağı içermediğine dair bir ifade var ise yada ürün helal sertifikalı ise E476 içerikli ürünler tüketilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ