Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Swiss Alps çikolata helal mi ?

Swiss Alps çikolata helal mi ?

Swiss Alps çikolata İsviçre malı olup aynı Almanya ve Belçika gibi ülkelerde üretilenler gibi kaliteli ve lezzetlidir. Zaman zaman bazı internet sitelerinde satılsa da bu çikolatayı ülkemiz mağazalarında görmek zor. Daha çok İsviçre ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinde satışı yapılmaktadır.

İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerinde ülkemize tatile gelen gurbetçi vatandaşlarımız Swiss Alps gibi çikolatalardan getirmekte ve ürün açıklaması Almanca veya Fransızca olması sebebiyle ürün içeriği tam anlaşılamamaktadır.

Maalesef çikolata paketlerinde ürün içeriği çok küçük harflerle yazılmaktadır. Bu sebeple ürün içeriğinde yazan kelimeleri ve anlamları çözmek kolay olmamaktadır.

Dini hassasiyeti olan kişiler yurt dışı kaynaklı çikolatalarda domuz yağı veya alkol bulunabilme ihtimalini değerlendirmektedir.

Bu sebeple Swiss Alps çikolata helal mi domuz yağı var mı, bu konularda bilgi vermek istedik.

Swiss Alps çikolata domuz yağı var mı ?

Bazılarımızda öyle bir algı var ki, gayrimüslimler her ürüne domuz yağı katıyor hatta Müslümanlara sattığı ürünlere içeriğini gizleyip katıyor…

Bu şekilde bir algıya sahipseniz yanılıyorsunuz. Avrupalıların domuz yağı kullandığı yerler var, kullanmadığı yerler var. Bazı çikolatalı ürünlerde domuz jelatini kullanılmakta ve bu sebeple helal değil.

Klasik çikolatalarda ise jelatin kullanılmadığı için domuz jelatini kullanılmıyor. Ayrıca emülgatör olarak genellikle çikolatalarda bitkisel kaynaklı maddeler (genellikle soya lesitini) kullanılmaktadır.

Bu nedenle Avrupa ülkesinde üretilse dahi klasik çikolatalarda domuz yağı bulunamamaktadır. Bunun istisnası olan ürünler var elbette.

Swiss Alps çikolata helal mi ?

Swiss Alps çikolata içeriği aşağıdadır:

Şeker, kakao yağı, kuru üzüm (%13), bütün SÜT tozu, kakao kütlesi, peynir altı suyu tozu (süt ürünü, fındık (%5), tereyağı (SÜT), emülgatör: Soya lesitini, aroma.

Swiss Alps çikolata helal mi

Yukarıdaki içerikten anlaşıldığı üzere Swiss Alps çikolatada domuz yağı veya alkol, jelatin vs bulunmamaktadır. Dolayısıyla helal bir üründür.

Bununla birlikte helal olsa dahi sağlığa zararlı olması nedeniyle fazla çikolata yemek uygun değildir. Azı karar olan şeyin çoğu zararlıdır. Çikolata için de durum böyledir.

Bedenimiz bizlere emanettir, onu korumak için çikolatayı sınırlı miktarda tüketmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ