Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Freia çikolata helal mi ?

Freia çikolata helal mi ?

Freia çikolata, Norveç malıdır. Şirket, bitter çikolata, sütlü çikolata ve çikolatalı tatlılar üretmektedir.

Freia çikolatalarını üreten şirket 1889’da kurulmuş olup popüler çikolatalarının var olmadığı yıllarda dünyanın sayılı birkaç çikolata üreticisinden biriydi. Markanın Freia çikolata haricinde Freia Melkesjokolade, Kvikk Lunsj ve Marabou çikolata gibi ürünleri de vardır.

Halkımız Freia çikolata ile Norveç’ten gelen gurbetçiler vesilesiyle veya Norveç’e turist olarak giderlerde karşılaşmaktadırlar. Bu çikolatanın ülkemizde satışı yoktur veya nadirdir.

Bilindiği üzere Norveç’lilerin helal-haram hassasiyeti yoktur. Bir ürünü kaliteli ve ucuz imal edebilmek için ne gerekiyorsa yaparlar. Bununla birlikte eğer gerekmiyorsa da ürünlere domuz yağı eklemeyeceklerdir elbette.

Ürünlerin helal veya haram olması günümüzde bir sektör haline dönüşmüştür ve bazı yerel ve küresel helal kuruluşları kendilerinin helal sertifikası vermediği ürünlere “helal değil” propagandası yapmaktadırlar.

Müslüman tüketiciler olarak bir ürünün içeriğini okumayacak veya okuduğumuzu araştırmayacak kadar da üşengeciz.

Bu sebeple bazı haram içerikli ürünleri, içeriğine bakmadığımız için yiyoruz, bazı helal içerikli ürünleri de sırf helal kuruluşu tarafından sertifika verilmedi diye haram zannediyoruz.

Müslümanlara ürünlerin helal veya haram olduğunu anlamaya yardımcı olduğu için Helal Sertifikası veren kuruluşları destekliyoruz fakat bu kuruluşlar bazen sosyal medya aracılığı ile helal olan ürünlere de helal değil propagandası yaptıkları için kınıyoruz.

Mesela bir tüketici Freia çikolata helal mi diye soruyor, helal kuruluşu ise bu çikolatanın helal sertifikası olmadığı için “helal değil” diye cevap veriyor.

O zaman biz de Helal kuruluşuna soruyoruz: “Sen helal sertifikası vermedin diye bir ürün haram mıdır ?”

Güya kelime oyunu yapıyorlar. Helal sertifikası yok demiyorlar da helal değil diyorlar.

Helal sertifikasının bir maliyeti vardır ve üretici firmaların sırf ürüne Helal damgası basılsın diye bir kuruluşa para vermek istememesini anlayışla karşılamak gerekir.

Müslüman tüketicilerin bir ürünün helal olup olmadığını anlamak için izleyeceği yol ürünün içindekiler yazan kısmını okumaktır.

Freia çikolata içindekiler

Şeker, tam yağlı süt tozu, kakao yağı, kakao kitlesi, emülgatör (soya lesitini), tatlandırıcılar

Freia çikolata helal mi ?

İçeriğini okuduğumuz zaman Freia çikolatada domuz yağı veya alkol gibi dinen yasak bir madde bulunmadığını anlamaktayız. Dolayısıyla helaldir.

Bununla birlikte Müslümanların sağlığa zararlı olan maddeleri tüketmeleri dinen uygun değildir. Müslümanın, bedenine en iyi şekilde bakması gerekir.

Bu yüzden Freia çikolatanın tadımlık miktardan fazla yenilmesi, sürekli yenilmesi, aşırı tüketilmesi, hem sağlık açısından hem de dinen uygun değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ