Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Yogurette çikolata helal mi ?

Yogurette çikolata helal mi ?

Yogurette çikolata, yoğurt, çilek ve çikolatanın lezzetli bir karışımını bizlere sunmaktadır. Peki Yogurette çikolata helal mi, yoksa ülkemizde de satılan bu çikolatayı yerken günaha mı girmekteyiz.

Yogurette çikolatayı Nutella’yı da üreten İtalyan Ferrero firması üretmektedir. Ferrero firmasının Manisa’da fabrikası bulunmaktadır. Yogurette çikolata bu fabrikada mı üretiliyor yoksa üretimi yurt dışında mı yapılıyor bilemiyor ama bu ürün yıllardır ülkemizde satılmaktadır.

Yogurette çikolata içeriği

Yağsız süt, yoğurt, çilek kreması %49.5 (şeker, palmiye yağı, dekstroz,  %10  yağsız süt yoğurt tozu  , emülgatör lesitin (soya ), aroma),  %35 TAM SÜT ÇİKOLATA  (şeker,  tam yağlı süt tozu  , kakao yağı, kakao kitlesi, emülgatör) lesitin (soya ), vanilin), Yarı acı çikolata %10 (şeker, kakao kütlesi, kakao yağı, emülgatör lesitin (soya), vanilin), çilek granülleri % 5.5 (şeker, çilek tozu, palmiye yağı).

Yogurette çikolata helal mi ?

Yogurette çikolata içeriğinde haram sayılan bir madde bulunmadığından helaldir. Bununla birlikte “Helal” olduğuna dair bir logo göremedik. Muhtemeldir ki helal sertifikası bulunmuyor.

Eğer içeriği helal malzemelerden oluşuyor ise helal sertifikası olmasa da helal olduğunu anlayabilmekteyiz.

Ülkemizde üretilen ve ülkemizde satılan ürünlerde genel olarak domuz yağı türevi katkı maddeleri kullanılmamaktadır. Firmalar bu konuda hassasiyet göstermektedir.

Yabancı ülkelerde ise hazır gıdalarda domuz yağı türevleri eklense de çikolata üretiminde domuz yağı türevi katkı maddelerini kullanan firma sayısı çok azdır.

Başlıca üreticilerinden biri ABD olan soya fasulyesinden elde edilen süt ve yağlar domuz yağının işlevini daha iyi gördüğü için gayrimüslim ülkelerde üretilen çikolatalarda dahi artık domuz yağı değil soya bitkisinden elde edilen kakı maddeleri kullanılmaktadır.

Dolayısıyla Yogurette çikolatada domuz yağı olduğuna dair şüphe etmeye gerek yoktur, ayrıca alkol içeriği de yoktur.

Yogurette çikolata konusundaki asıl çekincemiz tadı lezzetli olsa da hazır gıdaların zamanla bazı sağlık sorunlarını tetiklemesidir. Şeker hastalığı, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları, kanser ve daha bir çok hastalığın son yıllarda artışa geçmesinde hazır gıda tüketiminin rolü büyüktür.

Beden sağlığımızı korumak da dini görevlerimiz arasında bulunmaktadır. Bu nedenle Yogurette çikolatanın helal olması, tadımlık miktarı aşmaması kaydıyladır.

Ayrıca soya ürünü içeren her ürün üzerinden ABD gibi İslam düşmanı ülkelere maddi kaynak sağlamaktayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ