Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Toffifee çikolata helal mi ?

Toffifee çikolata helal mi ?

Yurt dışından gelenler yanlarında hediye olarak ekseriyetle çikolata getirmektedirler. Bu nedenle yurt dışından misafir gelecekse bizlerde de bir çikolata beklentisi oluşmaktadır.

Çikolata, bizim marketlerimizde de çeşit çeşit satılan bir ürün olmakla birlikte Alman, Belçika ve İsviçre çikolataları tat olarak bizimkilerden ayrıdır.

Toffifee çikolataları havaalanlarındaki büfelerden ve bir çok Avrupa şehrindeki marketlerden, büfelerden kolaylıkla temin etmek mümkündür.

Toffifee çikolatalarının özelliği akışkan bir karamele sahip olmasıdır. Belki de bedava oluşundan olsa gerek ikram edilenler bu çikolatayı pek bir beğenmekte, bir dahakine yine istemektedirler.

Bilinçli bir Müslüman olarak helal-haram hassasiyeti olmayan ülkelerden getirilen mamüllerin helal olup olmadığını araştırmak zorundayız.

Yabancı menşeili hazır gıdalarda ürün açıklaması da yabancı dilde ve epey küçük yazılarla yazıldığı için Avrupa’dan getirilen çikolatalarda domuz yağı, domuz jelatini, alkol vs gibi haram madde olup olmadığını çözmek en az 20-30 dakika almakta hatta bazen daha uzun sürmektedir.

Yabancı memleket çikolatalarından şüphelenmek için çok sayıda sebebimiz bulunmaktadır. Örneğin Avrupa’da alkol içerikli çikolata tüketimi oldukça yaygındır. Çikolata içindeki alkol miktarı sarhoş edecek miktarda olmasa dahi dinen haram hükmünde olduğundan Avrupa’dan getirilen çikolatayı araştırmadan ağzımıza atmıyoruz.

Ayrıca domuz jelatini ve yağı bol bulunan ve ucuza tedarik edilen bir madde olduğu için yabancı ülkelerde gıdadan kozmetiğe kadar her sektörse kullanımı yaygın durumdadır.

Toffifee çikolata helal mi ?

Toffifee çikolata Alman August Storck KG firmasının bir ürünüdür. Firma ürünlerinde süt ürünleri haricinde hayvansal kaynaklı bir madde içermediğini, domuz jelatini kullanımının söz konusu olmadığını beyan etmektedir.

Firma ayrıca çikolatalarında alkol içeriği bulunmadığını da beyan etmektedir.

Toffifee çikolata içindekiler:

Şeker,bitkisel yağlar(palm(shea))fındık,glukoz şurubu,yağsız süt tozu,nem verici (sorbitol şurubu(E420),kakao kitlesi,konsantre edilmiş yağsız süt,konsantre peyniraltı suyu,laktoz,yağı azaltılmış kakao,kakao yağı,tereyağ,şeker kamışı şurubu,peyniraltı suyu protein ürünü,emülgatör:soya lasetini ürünü E322,tuz,aroma

Toffifee çikolata içinde dinen haram sayılan bir madde bulunmadığı anlaşılmakta olup bu sebeple helal bir gıdadır. Ancak yine de Toffifee çikolata satın alırken içindekiler kısmını okumak gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ