Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Receb Ayının Önemi Ve Anlamı

Receb Ayının Önemi Ve Anlamı

RECEB AYININ ÖNEMİ VE ANLAMI

Receb ayı’nın ilk haftasının ilk Cum’a gecesine Regâib gecesi yani Regâib Kandili diyoruz. Bazı âlimlerin görüşlerine baktığımız zaman, Peygamber Efendimiz Hz Muhammet -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu gece de çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla birlikte, Yüce Allâh’a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır.

Peygamber Efendimiz Hz Muhammet -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Receb ayının ilk Cuma gecesi olan Regâib kandilinde Hz Peygamberin anne rahmine düştüğüne dair bir rivayet bulunmaktadır. Fakat bu rivayet uygun görümemiştir. Çünkü Hz Peygamberin doğumu olan Rebiülevvel ayının 12. günü ile Regâib Kandilinin tarihsel olarak bir biriyle bağdaşmadığı açıkça ortadadır. Ve bu da Hz Peygamberin Regâib Kandilinde anne rahmine düştüğü rivayetinin uygun bulunmamasına neden olmuştur. Fakat Hz Peygamberimizin biricik annesi Amine annemizin Hz Peygambere hamile olduğunu anladığı gece Regâib gecesi olmuş olabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda sebebi ne olursa olsun bu gecenin mübarek olduğu açık bir gerçektir.

Regâib kelimesinin anlamına baktığımız zaman Regâib; istenilen, değeri çok olan, bağış, ihsân, ikrâm ve nefis şeyler anlamına gelmektedir. “Râğibe” kelimesinin çoğuludur. Bu kadar büyük ehemmiyete sahip bir geceyi ibadet ve taatla geçirmek elbette önemlidir.

Regâib Kandilini hakkıyla anlayıp yaşayabilmek için Receb ayının ilk Perşembe gününü oruçlu geçirmek, gecesinde de akşamla yatsı arasında iki rekâtta bir selâm verecek şekilde on iki rekât namaz kılmak, Allah Rasûlü tarafından tavsiye edilmiştir.

Receb ayı günahlarda tövbe etmenin ve arınmanın ayı olduğu alimler tarafından dile getirilmiştir. Recep ayında bolca dua etmeli ve aynı zamanda bolca istiğfar etmeli insan Recep ayını hakkıyla yaşamaya özen göstermeliyiz. Allah bize hakkıyla yaşamayı nasip eylesin nitekim Hz Peygamberin duasıyla devam edelim; “Allâh’ım! Bizlere bu mübârek tevbe ayından affolarak çıkmayı nasîb eyle. Allâh’ım! Receb ve Şaban ayını bize mübârek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır. Âmin.”

Receb ayının önemi ve anlamı

Receb ayının önemi ve anlamı

RECEB AYININ FAZİLETİ

“…Şüphesiz Allah, çok tevbe eden ve çok temizlenenleri sever.” (el-Bakara, 222)

Bizleri ölümlü hayatımızda fazileti ve önemi bakımından paha biçilemeyen üç aylara ulaştıran yüceler yücesi Rabbimize sonsuz şükürler, sonsuz hamdü senalar olsun. Hz peygamberin bir hadisinde üç ayları pay ettiğini yapılan rivayetlerden öğrenmiş oluyoruz. Hz Peygamberin hadisi şerifine baktığımız zaman (“Receb Allah’ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.”) Recep ayının bizleri ve aklımıza gelen her şeyin yaratıcısı olan yüceler yücesi Rabbimizin ayı olduğunu belirtmektedir.

Burdan da anlaşılacağı üzere Recep ayının ne kadar önemli bir ay olduğunu bizzat Rabbimizin ayı olduğunu belirterek ortaya koymuştur. Yüceler yücesi Rabbimizin ayında bol bol istiğfar ve tövbe etmemiz gerekmektedir. Allah’u Teala bizleri affolan kullarından eylesin. İNŞALLAH.

Peygamberler dışında herkes elbette hata ve günah işleme potansiyeline sahip olarak doğmuştur. Ve bu potansiyel gereği bir çoğumuz nefsimize uyup hatalar ve günahlar işlemekteyiz. Önemli olan bu hataların farkına varıp yüceler yücesi Rabbimizden özür yani af dilemek olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Günahlarımız deniz köpüğü kadar  dahi olsa bizleri affedecek olan bir Rabbimizin olduğunu unutmamalıyız.

Nitekim Peygamber Efendimiz Hz Muhammet -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu hakikati şöyle ifade buyururlar:

“Her insan hata eder. (…) Hata edenlerin en hayırlısı, tevbe edenlerdir.” (Tirmizî, Kıyâme, 49)

Elbetteki hatasız kul olmamak mümkün değildir yaratılış gereği mutlaka hatalar yapmaktayız fakat bizim yaratılışımızda hata yapmak var diye bir görüşe kapılık kendi irade ve aklımızı devre dışı bırakmamalıyız çünkü Allah bize irade ve akıl vermiştir. Akılla doğru ile yanlış arasında ayırt etmemizi, irade ile ise doğru ile  yanlışı ayırt etmekle birlikte karar vermemiz sağlamaktadır. Burada önemli olan yaptığımız hatalardan tövbe istiğfar ederek Allah’tan af dilemektir. Receb ayı geçmiş hatalarımızdan af dilemenin tam vakti olduğu kanaatindeyim. Çünkü Rabbimizin ayı olan bu ayda tövbelerin çokça kabul edileceği açıktır.

Akıllı insan ömür sermayesini fırsat bilip tövbe ve istiğfar ile geçirmeye gayret gösterir çünkü nefes aldığımız her an bir fırsat olduğunu bilir. Akıllı insan ebedi hayata hazırlık yapar. Akıllı insan hatalarının farkına vardığında tövbe etmesini bilen insandır.

Nitekim Allah Teâlâ, makbul tevbe ile reddedilecek tevbeyi şöyle haber vermektedir:

“Allâh’ın kabul edeceği tevbe, ancak bilmeden kötülük edip de sonra tez elden tevbe edenlerin tevbesidir. İşte Allah bunların tevbesini kabul eder. Allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir.

Yoksa kötülükleri yapıp yapıp da içlerinden birine ölüm gelip çatınca, «Ben şimdi tevbe ettim.» diyenler ile kâfir olarak ölenler için (kabul edilecek) bir tevbe yoktur. Onlar için acı bir azap hazırlamışızdır.” (en-Nisâ, 17-18)

Mobil uygulamamızı indirebilirsiniz. Apk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ