Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Rabbül Alemin Ne Demek? Rabbül Alemin Anlamı Nedir?

Rabbül Alemin Ne Demek? Rabbül Alemin Anlamı Nedir?

Rabbü’l-âlemîn: Âlemlerin Rabbi anlamına gelir.

RABBÜL ALEMİN KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Hâtem-i Esam Hazretleri, namazın hakkıyla edâsı hakkında şöyle der:

“Evvelâ namaz için gerekli hazırlığı en güzel şekilde yerine getir. Kâbe’yi iki kaşının arasına, Sırat’ı ayaklarının altına, cenneti sağına, cehennemi soluna al! Arkanda Azrâîl’in, senin tatlı canını almak için beklediğini tefekkür ile «bu namaz ömrümün son namazı» diyerek korku ve ümîd hâlinde Cenâb-ı Rabbü’l-âlemîn’in huzûruna dur! Tahkîk ile tekbîr al! Ağır ağır ve mânâsını düşünerek Kur’ân oku! Tevâzû ile rukû, huşû ile secde eyle! Bedenin, namazın tabiî erkânına devam etsin, ancak rûhun dâimâ secde hâlinde kalsın ve o vuslattan bir nefes ayrılmasın!..”

*****

Başındayım sanki mûcizeninSu sesi ve kanat şakırtısındanBillûr bir âvîze Bursa’da zaman…Yeşil Türbe’sini gezdik dün akşam.Duyduk bir mûsikî gibi zamandanÇinilere sinmiş Kur’ân sesini.Çelebi Mehmed’in yaptırdığı eserlerin kitâbelerinde kendisi hakkında şuibâreler yer almaktadır:Şarkın ve garbın pâdişâhı,Arab ve Acem’in hâkânı,Rabbü’l-âlemînin te’yîdiyle müeyyed,Dînin ve dünyânın yardımcısı,Sultânü’l-a’zam…

*****

“Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (el-Alak, 1) âyetiyle amel etmek mümkün olur. Artık her şeyin O’nun esmâsının bir terkibi ve tecellîsi olduğu, gönüllere ayân olur. Kâinat, Kur’an ve insanda tecellî eden esmâ-i ilâhiyye, büyük bir vecd, istiğrak ve hayranlık içinde yaşanan keşiflerle açılmaya başlar ve nihâyet kul, Rabbü’l-Âlemîn’in azamet ve kibriyâsı karşısında acziyet ve hiçliğinin farkına varır.

*****

Tarlayı ekmeden nebâtın bitmesini beklemek beyhûde olduğu gibi, sırf tohumu serpmenin, onun yetişip boy atması için yeteceğini düşünmek de kâfî değildir. Tohum atmak insanın işidir; bitkiye hayâtiyet vermek ise Allâh’ın takdir ve kudretine bağlıdır. Bu sebeple insan, tohumu ekmek sûretiyle, “sebeplere tevessül etmeli” ve bundan sonra, kendi güç ve iradesini aşan rüzgar, yağmur, zaman ve benzeri bütün unsurlarda, kaderin ve vukuâtın sahibi Rabbü’l-Âlemîn’e “tevekkül ve teslimiyet” göstermelidir.

*****

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ