Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Namazda Secdelerde Üçten Fazla Sübhane Rabbiyel Ala Diyebilir Miyiz?

Namazda Secdelerde Üçten Fazla Sübhane Rabbiyel Ala Diyebilir Miyiz?

Namazda secde de üçten fazla "subhane rabbiyel-a’lâ" diyebilir miyiz? En az kaç defa söylenmesi gerekiyor? Konu ile ilgili hadisi şerif var mı?

Nafile namazlarda rüku ve secdede dilediğiniz kadar tesbih okuyabilirsiniz. Ancak farz namazlarda sünnet ölçüsünde okumak gerekir.

Secdede üç defa “subhane rabbiyel-a’lâ” denilir. Bu sayı, rükû ve secdede yapılan tesbihlerin en azıdır. Tek olmak üzere beşe ya da yediye çıkarmak müstehabdır. Ancak imam bunu üçten fazla yapmamalıdır.(El-Hidâye – El-Muhit / Serahsî)

Bunun için söz sahibi fakihler, tesbihin en azı üç, ortalaması beş, mükemmeli yedi defadır, demişlerdir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı)

Secdede en az bir kere, normal olarak üç kere “Sübhane rabbiyel-ala” demek ittifakla sünnettir. Bunun delili İbni Mes’ud’un rivayet ettiği hadistir:

” …Secdeye gittiği zaman üç kere ‘sübhane rabbiye’l-ala’ derdi.”

Konuyla ilgili hadis şöyledir:

Abdullah İbn Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayete göre, Resulullah şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz rükû’a varınca rükû’ halinde iken üç sefer; “Sübhâne Rabbiye’l-Azîm” derse yaptığı rükû’ tamam olur, bu en azıdır. Secdeye varınca secdelerinde de üç kez “Sübhâne Rabbiye’l- A’lâ” derse secdeleri tamam olmuş olur, bu da en az söylenmesi gereken miktarıdır.” (Tirmizî, Salât, 194)

 Ez. Huzeyfe (r.a.)’nin rivayet ettiği hadiste ise şöyle buyurulmaktadır:

“Huzeyfe Hz. Peygamber (asm.)’in secdede üç kere ‘sübhane rabbiyel-ala’ dediğini işitmiştir.” (İbni Mace ve Ebu Dâvud rivayet edip “üç kere” lafzını zikretmemiştir.)

Hanefiler şöyle demişlerdir; cemaate hafiflik getirmek için, imam olan kişi secdede üç kereden fazla tesbih getirmez. Malikîlere göre tesbihin bir sınırı yoktur. (Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ans.)

Kaynak: sorularlaislamiyet

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ