Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Yuvanı Cennete Çevirmek İster Misin?

Yuvanı Cennete Çevirmek İster Misin?

Herhangi bir yuvada hayat yaşıyorsunuz ve yuvanızı cennete çevirmek istiyorsunuz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Cennet hayatının zevkine yuvanızda yaşamak istiyorsanız bunları yapmalısınız…

Evlilik hayatında karı koca bağışlayıcı huyu, kendilerine düstur edinmelidirler. Beşer olmak itibariyle insan, her zaman bir olmaz. Neşesiz zamanı da vardır. Böyle bir anda öfke ile bir söz söylenilebilir. Bunu hüccet tutup da işi kinciliğe götürmemelidir. Hoşgörülü ve affedici olmak, hatta unutuvermek ne güzel huydur. Bu ahlâkda olanlar hem kendileri rahat ederler hem de mu- hatablarına güzel bir ders vermiş olurlar.

Kötü huylar; lâyıkıyla Allah Teâlâ’yı bilememek ve O’na karşı sevgi ve bilginin noksanlığın- dan ileri gelir.

Allah Teâlâ’yı seven evliler, Rabblarının sevgi kâsesinden içdikleri için birbirlerine karşı da sev- gilidirler, merhametlidirler. Yemeklerini beraber yerler ve yatağa beraber girerler. Çok duygusuz kadınlar vardır ki hem kocalarını sevdiklerini iddia ederler, hem de bu hususu ihmâl ederler, kocalarına karşı yapılması lâzım geleni esirgediklerinden nankörlerden, zalimlerden olurlar (hastalıklar meşru mazeretler müstesna).

Bilhassa kulluk hususunda yardımcı olmalıdır. Bazı kimselerin uykusu ağır olur, kolay kolay uyanamazlar. Tatlı bir lisanla uyararak namaza kaldırmalıdır. Seherlerde kalkıb ibâdet edenler Allahü Teâlâ’nın mümtaz, seçilmiş kullarıdır.

CENNETTEN BİR YUVA

Herhangi bir yuvada Cenab-ı Hakk’ın emirlerine uygun bir hayat yaşanıyorsa hiç şüphe edilmesin ki orada bulunanlar cennet hayatının zevkini dünyada tatmış olur. Sadırları inşirah halinde olub, her şeyden zevk alırlar. Sevmekden, sevilmekden, yemekden, yedirmekden, giyimden, giydirmekden hülâsa bütün kulluk vazifelerini ifâ- dan. Varlığı severler, yokluğu severler, kulların ayıblarıyla meşgul olmazlar, çünkü daimi olarak kendi ayıblarını düzeltmeğe uğraşırlar.

Allahü Teâlâ’nın emirleri tatbik edilmeyen yaşanmayan bedbaht hanelerde ise dırdırlar, münâkaşalar, bağırmalar, çağırmalar, karşılıklı hakaretler hiç eksik olmaz. Böyle bir hayatın ne zevki olur? Bu kötü haller İslâm dışı ve terbiyesi olmayan gafiller arasında çok görülür.

Kaynak: Aile Saâdeti, Sâdık Dânâ, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ