Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Tehir Ne Demek?

Tehir Ne Demek?

Tehir nedir? Tehir ne anlama gelmektedir? Tehir kelimesine örnek cümleler…

Tehir: Geriye bırakma, geciktirme, erteleme, başka bir zamana bırakma anlamlarına gelmektedir.

TEHİR KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Cenâb-ı Hakk’ın bilhassa şu îkâzını her an göz önünde bulundurmaktan gâfil kalmaz:

“Herhangi birinize ölüm gelip de: «Ey Rabbim, beni yakın bir müddete kadar geciktirsen de sadaka versem ve sâlihlerden olsam» demesinden evvel, size rızık olarak verdiğimiz şeylerden infâk edin! Allah, eceli geldiğinde hiç kimseyi asla tehir etmez. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (el-Münâfikûn, 10-11)

*****

Cenâb-ı Hakk’ın rahmet ve şefkatine bakın ki, dişlerin meydana gelişini, doğumdan iki sene sonraya tehir etmiştir. Zira bebek, iki sene boyunca anne sütünden başka bir şeyle tam mânâsıyla gıdâlanamaz. Bu bakımdan dişe ihtiyacı yoktur. Bilâkis bu devrede dişlerin varlığı, emziren anne için ayrı bir ıztırap sebebiolurdu.

*****

Unutmamak gerekir ki ölüm, bütün canlıların yaşayacağı mutlak bir kaderdir. Zamanı, dakikası ve nefes sayısına kadar tâyin olunup hükme bağlanmıştır. Ecelin takdîm ve tehirinin, beşerî kudretle mümkün olmadığı, apaçık bir hakîkattir. Hacca gitme imkânına sâhip olanlar, bu husûsu iyice tefekkür edip, bu ibâdetiîfâ etmekte gevşeklik göstermekten şiddetle sakınmalıdırlar.

*****

Her gün muhakkak yedi defa Yâsîn-i Şerîf okurdu. Zâten ezberindeydi. Kendisine bir şey söylendiğinde eğer cevap veremiyorsa, muhakkak okumakla meşguldü. Durak başında durur ve cevap verirdi…

Günlük evrâd-ı şerîflerini muhakkak okur, bir gün tehir etmezdi. Devrinin kutbu olduğu söylenirdi. Bazen öyle olurdu ki, sarayda olduğu muhakkak olmasına rağmen, her yerde aransa bulunamazdı…

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ