Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sefih Ne Demek?

Sefih Ne Demek?

Sefih nedir? Sefih kelimesi ne anlama gelmektedir? Sefih kelimesine örnek cümleler…

Sefih: Kendi malını alabildiğine israf ederek kullanan, zevk, eğlence ve süse aşırı derecede düşkün olan, irâdesiz.

SEFİH KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Müşrikler, Mekke’nin ayak takımından sefih insanları kışkırtarak Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e saldırtıyorlardı. O’na şâirlik, sihirbazlık, kâhinlik ve mecnunluk gibi, kendilerinin bile inanmadığı yalan ve iftirâlarla eziyet ediyorlardı.

*****

Hassas olduklarını bahâne ederek, yani “içim kaldırmıyor” diyerek sefâlet sahnelerinden ve mâtemlerin civârından uzak duranlar. Sefih ve fâsıklarla hemhâl olanlar.

*****

Lâğım fâresi, gıdâsını lâğımdan aldığı gibi; sefih insanlar da sefâletlerini saâdet zannederler. Sefâlete alıştıkları için kendilerini gerçek saâdete ulaştıracak vesîlelerden inatla kaçarlar.

*****

Bir zulüm ve haksızlık rejimi olan kapitalist sistemde, mazlum fakirlerden önce, mütekebbir varlıklıların sefih ruhlarına acımak ve onların âkıbetlerinden ibret almak gerekir.

*****

Velhâsıl o kumarbazın sefih bir hayat içerisindeki bu perişan hâli, benim gayretimin zuhûruna vesile oldu ki, o günden itibaren Hak yolunu takip etmekteki azmim daha da arttı. Hamdolsun Rabbime, her geçen gün de isteğim artmaktadır.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ