Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Şafii Mezhebine Göre Vitir Namazı Nasıl Kılınır? Şafii Mezhebine Göre Vitir Namazının Kılınışı

Şafii Mezhebine Göre Vitir Namazı Nasıl Kılınır? Şafii Mezhebine Göre Vitir Namazının Kılınışı

Şafii mezhebine göre vitir namazı nasıl kılınır? İşte Şafiilere göre vitir namazının kılınışı…

Şafi mezhebi; İmam Şafi’ye nisbet edildiği için bu adla anılmıştır.  Şâfi mezhebinin kurucusu sayılan İmam Şafi (r.a) 767 (Hicri 150) yılında Gazze şehrinde (Filistin) doğdu. 

Şafi mezhebi önce Mısır’da sonra kısmen Suriye, Yemen, Irak ve Mâverâünnnehir’de yayıldı. Günümüzde Irak, Suriye ve Anadolu’nun güney ve doğu bölgelerinde Şafi mezhebi yaygındır.

  • Şafii mezhebine göre vitir namazının kılınışı şu şekildedir:

1. Rek’ât

KıyamNiyet (Vitir namazının sünnetine)Tekbir, eli kaldırmaVeccehtü duâsı Euzü-besmeleFatiha Zammı sure Eğilirken eli kaldırma Rükû’ Doğrulurken eli kaldırma İtidal Secde Ara oturuşSecde2. Rek’ât

Kıyam BesmeleFatihaZammı sureEğilirken eli kaldırma Rükû’ Doğrulurken eli kaldırmaİtidal SecdeAra oturuşSecdeTahiyyatAllahümme salli ve bêrikSağa ve sola selam3. Rek’ât

KıyamNiyet (Tek rek’atlik vitir namazı kılmaya)Tekbir, eli kaldırmaVeccehtü duâsı Euzü-besmeleFatiha Zammı sure Eğilirken eli kaldırma Rükû’ Doğrulurken eli kaldırma İtidal Secde Ara oturuş SecdeTahiyyatAllahümme salli ve bêrikSağa ve sola selam

Vitir namazın en azı 1 rek’ât; kemal derecesi 3 rek’ât; en çoğu 11 rek’âttir. Şafi mezhebine göre son rek’ât tek kılınır. Vitri, ilk teşehhütte selâm vermeyip 3 rek’at olarak, tek selâmla kılmak da caizdir.

Ramazan ayının son onbeş gününde vitir namazının son rekatında rukûdan sonra kunut yapmak mendubdur. Bu kunut, sabah namazındaki kunut gibidir. Kunut sırasında “Allâhumme’hdinâ fîmen hedeyte…” duasından sonra şu duâları okumak iyidir:

“Allâhümme! İnnê nesteînüke ve nestağfiruke ve nestehdîk; ve nü’minü bike ve netûbü ileyke ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleyke’l-hayra küllehû neşkuruke, velâ nekfüruk; ve nahleu ve netrukü men yefcüruk. Allâhümme! İyyâke na‘büdü ve leke nüsallî ve nescüdü ve ileyke nes‘â ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbek. İnne azâbeke bi’l-küffêri mülhıg.”

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ