Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberlerin Tebliğ Ettikleri Dinlerde Bir Olan Esaslar

Peygamberlerin Tebliğ Ettikleri Dinlerde Bir Olan Esaslar

Peygamberlerin tebliğ ettikleri dinlerde bir olan esaslar nelerdir?

İlk peygamber Hz. Âdem’den son peygamber Hz. Muhammed’e (a.s.) kadar bütün peygamberler ümmetlerini, Allah’ın varlığı ve birliğine, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahirete, kader ve kazaya inanmaya çağırmışlardır. Bütün bunların ortak hedefi de sağlam bir inanca sahip olmak, Allah’a iyi bir kul olmak ve güzel ahlaklı olmaktır. Özelikle Allah’ı tapılacak yegâne ilah, sığınılacak yegâne varlık olarak tanımak demek olan tevhit inancı, peygamberlerin ısrarla üzerinde durdukları bir esas olmuştur. Ancak tarih boyunca zaman zaman tevhit inancından sapmalar olmuş, insanların müdahaleleriyle meydana gelen bozulma ve değişmeler, yine peygamberler tarafından tekrar düzeltilerek tevhit inancı korunmuştur.

Peygamberler, ibadetlerde ve ahlaki esaslarda temelde aynı ilahi hükümler getirmişlerdir. Fakat sadece teferruatta ve bazı ameli hususlarda farklılıklar vardır.

Peygamberlerin bildirdikleri değişmeyen esaslar olan inanç esasları, zamana, mekâna; fert ve toplumlara göre değişiklik göstermeyen, bir kısmına inanıp, bir kısmına inanmamak söz konusu olmayan hükümlerdir. Zira Peygamber Efendimiz, “Bütün peygamberler anne bir kardeş gibidir, vazifeleri aynı, onların yolunu takip edenler ayrıdır.” buyurmuştur. (Buhari, el-Enbiyâ, 48)

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ