Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Son Üç Sözü

Peygamberimizin Son Üç Sözü

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin vefat etmeden önce söylediği son sözler.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, evladı ve neslinin akıbet endişesini son nefesine kadar duydu.

Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- nesil endişesini son nefesine kadar sürdürdü. Kızı Fâtıma -radıyallahu anha- ve diğer aile fertlerine vasiyetlerde bulundu. O’nun Refîk-i Âlâ’ya yolculuğu esnasında, son fırsatlarını da; nesilleri îkaz içinde nasıl değerlendirdiğini Enes -radıyallahu anh- şöyle anlatır:

“Vefâtı esnasında Resûlullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- yanındaydık. Bize üç defa; «Namaz husûsunda Allah’tan korkun!» dedi. Sonra da şöyle buyurdu:

«Emriniz altındaki insanlar hakkında Allah’tan korkun, iki zayıf hakkında Allah’tan korkun:

Dul kadın ve yetim çocuk. Namaz husûsunda Allah’tan korkun!» Sonra; «Namaz, namaz…» diye tekrar etmeye başladı. (Mübârek lisanları söylemez olunca bile) rûh-i mübârekleri çıkıncaya kadar bunu içten içe tekrar ettiler.” (Beyhakî, Şuab, VII, 477)

Efendimiz’den -sallallahu aleyhi ve sellem- sonra Sahâbe-i Kiram da O’ndan aldıkları nasip ölçüsünde, aynı şevk ve usûl ile dâvâyı deruhte etti. Öz evlâtlarını; kendilerini Ashâb-ı Kiram kılan, yıldız yıldız hususiyetlerle terbiye ettiler. Evlâtları yanında; yetimlerin ve mevlâ denilen, İslâm’ın nurlu ışıklarını saldığı memleketlerin talihli evlâtlarının da maddî-mânevî terbiyesini üstlendiler. İlk büyük ilim-irfan nesilleri bu gayretlerin meyvesi oldu.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Nesil Endişesi, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ