Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Pervane Kelime Anlamı?

Pervane Kelime Anlamı?

Pervâne: Bir kimsenin yanından hiç ayrılmayan, ışık etrâfında dönen küçük gece kelebeği, döndüğünde bir mekanizmayı işleten bir eksene dikey olarak bağlanmış, iki veya ikiden çok kanattan yapılmış alet, uskur anlamlarına gelmektedir.

PERVANE KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Süleyman Çelebi Mevlid-i Şerîf’inde, güneşin bile Hazret-i Peygamber’e âşık olup O’nun etrâfında pervâneler misâli döndüğünüdile getirerek, ulvî teşrîfin müjdesini Hazret-i Âmine’nin gönül dilinden şöyle mısrâlara döker:

Dedi gördüm ol Habîb’in ânesiBir aceb nûr kim güneş pervânesi

İndiler gökten melekler sâf sâfKâbe gibi kıldılar beytim tavâf

Dediler oğlun gibi hiçbir oğulYaradılalı cihân gelmiş değil

Bu gelen ilm-i ledün sultânıdırBu gelen tevhîd ü irfân kânıdır…

*****

Medîneli altı kişilik bu tâlihli grup, böylesine hayran kaldıkları bir zât ile konuşabilmeyi canlarına minnet bildiler. Hemen Peygamber Efendimiz’in etrâfına, ışığın çevresindeki pervâneler misâli toplanıverdiler.

*****

İşte aklı ve kalbi tenvîr etmek için, ilâhî menbâdan süzülen hakîkat nurlarının etrâfında âdeta pervâne misâli, derin bir aşk vemuhabbetle dönmek, yüksek bir gayretle hizmet etmek îcâb eder.

*****

Gönlünü coşkun bir pervâneye döndüren bu müstesnâ huzuru; kendisini tahkir edenler, saâdet zannettikleri o boş ve tantanalı hayatlarında, acaba bir nebzecik olsun tadabilmişler miydi? Ne mümkün!

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ