Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Osmanlı Sultanı 5. Mehmet’in Cenaze Merasimi

Osmanlı Sultanı 5. Mehmet’in Cenaze Merasimi

İslam halifesi ve Osmanlı Devleti’nin 35. sultanı Mehmet Reşat’ın cenaze merasim fotoğrafları gün yüzüne çıktı. Daha önce Sultan 2. Abdülhamit’in cenazesine ait olduğu öne sürülen fotoğrafların aslında 5. Mehmet’in cenazesinde çekilen fotoğraflar olduğu belirlendi.

Sultan Abdülmecit ile Gülcemal Kadınefendi’nin oğlu olan 35. Osmanlı padişahı 5. Mehmet Reşat (1844-1918), Fars edebiyatı ve Mevlevîlikle ilgilenmiştir. Sultan 2. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi üzerine, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a girişi ile Hareket Ordusu’nun girişi arasında benzerlik kurularak, Reşat Efendi 5. Mehmet adıyla tahta çıkartılmıştır.

Yıldız Sarayı’nda oturmak istemeyen Sultan 5. Mehmet Reşat, Dolmabahçe Sarayı’na yerleşmiştir. Siyasî çalkantıların olduğu Sultan 5. Mehmet Reşat döneminde Balkan Savaşları ve ardından yapılan 1. Dünya Savaşı ile salgın hastalıklar, açlık ve yoksulluklar yaşanmıştır. Çanakkale Savaşı ile tarihimizde iz bırakan bu dönemde, İttihat ve Terakki Cemiyeti, ülke yönetiminde etkili olmuştur. 1911 yılında Arnavutları teskin için Üsküp, Kosova, Priştine ve Manastır gibi Arnavut nüfusunun yoğun olduğu vilâyetlere yaptığı Rumeli gezisine çıkan Sultan 5. Mehmet Reşat, 3 Temmuz 1918 tarihinde vefat etmiş ve Eyüp’teki türbesine defnedilmiştir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ