Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Nifak Ne Demek?

Nifak Ne Demek?

Nifak:  Münâfıklık, iki yüzlülük, ara bozukluğu. Müslüman görünüp kâfir olma gibi anlamlara gelmektedir.

NİFAK KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Kendisine peygamberlik verilmeden önceki hayâtında bile, insanlara şaka niyetiyle de olsa yalan söylemeyen bir insanın, Allâh hakkında yalan söylemesi imkânsızdır. Zîrâ Peygamber Efendimiz yalan söylemeyi nifak alâmeti saymış ve ümmetini yalandan şiddetle menetmiştir.

*****

Peygamber Efendimizʼin ümmetini İslâmʼa ve tevhid inancına dâveti; gelen vahyi okuyup tebliğ etmesiyle başlamıştır. Ancak bu vazife, insanları nihâî hedefe ulaştırmada ilk merhaledir.

Tevhid dâvetinin asıl maksadına ulaşması ise, nefisleri küfür, şirk, nifak, riyâ, kibir ve haset gibi mânevî kirlerden tamamen arındırıp, ihlâs, takvâ, huşû ve huzûra erdirmekle mümkündür.

*****

[Cenâb-ı Hakkʼın gazabını en çok celbeden ve ilâhî affın dışında bırakılan en ağır günahlar; “küfür, şirk ve nifak”tır. Yani Allâhʼı inkâr etmek, Oʼna ortak koşmak veya zâhiren Oʼna îmân etmiş gibi görünüp de kalben inkâr etmektir.

İslâm fıtratı üzere ve Allâhʼa kulluk etsin diye yaratılan insanın, hak yolu bırakıp bâtıl yollara sapmasının başlıca sebepleri; nefse, şeytana veya şeytanlaşmış insanlara uyarak kendi eliyle kendisini cehâlet karanlığında bırakmasıdır. Bu hususta insanın aklını ve gönlünü perdeleyense, çoğu zaman, kendisini imtihan etmek için önüne çıkarılan çeşitli menfaatlerdir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ