Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Müteakip Nedir?

Müteakip Nedir?

Müteâkip: Birbiri ardından gelen, tâkip eden gibi anlamlara gelmektedir.

MÜTEAKİP KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Müteâkip günlerde nâzil olan âyetlerle, halasının kızı Zeyneb’le Peygamber Efendimiz’in evlenmesi, Allâh tarafından emredilmiştir. Böylece Peygamberimiz câhiliye devrinin, “evlâtlığın eski hanımı ile evlenme yasağı”nı bu tatbîkâtıyla ortadan kaldırmış ve “öz evlât” ile “evlâtlık”ın birbirinden farklı olduğunu ortaya koymuştur.

*****

Cebrâîl -aleyhisselâm- iki defâ vahyi aslî sûretiyle görünerek getirmiştir. Bunlardan birincisi vahyin fetret dönenimi müteâkip Peygamber Efendimiz Hirâ Mağarası’ndan inerken, ikincisi ise Mîrâc Gecesi’nde Sidretü’l-Müntehâ’da vâkî olmuştur.

*****

Meselâ Peygamber Efendimiz r farz namazları müteâkip defa “sübhânallah”, defa “el-hamdü lillah” ve defa “Allâhu ekber” tesbihâtında bulunmayı tavsiye buyurmuştur.

*****

Sahur yemeği ve onu müteâkip yapılan kısa bir sohbetten sonra Yûnus Dede, Zekeriyyâ adında bir delikanlıyı yanına çağırarak:

“–Evlâdım, şu anahtar câmi-i şerîfin altındaki odaya âittir. Ben bugün orayı sildirip temizlettim. Bu Kemâller için oraya döşek, seccâde, takke, tesbih vesâire koydurttum. Onları al götür, yerleştir, istirahatlerine baksınlar.” tâlimatını verdi.

*****

Sulhü müteâkip, esir edilen Almanların arasında, esir kampında felâketli günler yaşadım. Âilemle irtibâtım kesilmiş, aylık tahsisâtımı alamaz olmuştum.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ