Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Mütalaa Nedir?

Mütalaa Nedir?

Mütâlaa: Bir konuda karar verebilmek için iyice düşünme, rey, mülâhaza, iyice düşünülerek verilen karar anlamlarına gelmektedir.

MÜTALAA KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Zikir, dille, bedenle ve kalple olmak üzere üç kısımda mütâlaa edilmiştir.

*****

Biz buradaki herkesi gerçekten suçlu kabul ederek konuşuyoruz. Hâlbuki hiç şüphesiz böyle olmayanlar ve sizin gibi iftirâya uğrayarak buraya düşmüş insanlar da vardır. Bir de bunların durumunu mütâlâa etmek lâzım.

*****

Kudret-i ilâhiyyeyi kendi acziyetimizle mütâlaa ederek bu hususta hatâya düşmemeliyiz.

*****

Evlenmeyi yalnız şehvet cihetinden mutâlaa etmeye alışmış basit ve sığ idrâkliler, Peygamberimiz’in evliliklerinin hakîkatini kavramaktan âcizdirler.

*****

Bu ulvî tâlimatlar istikâmetinde yaşayabilen ideal insanlar, hiçbir zaman dünyayı ukbâ cephesinden ayrı mütâlaa etmeyen, büyük ahlâk ve fazîlet kahramanları olmuşlardır.

*****

Hayâtının hiçbir safhasını âhiret gerçeğinden ayrı mütâlaa etmeyen Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, ibâdetlerde de son nefesteki hâlet-i rûhiyeye bürünmenin lüzûmuna dikkat çekmişlerdir.

*****

Dostluk zannedilen lâubâlîleşmiş yakınlıkları veya yakınlığı lâubâlîleşmek şeklinde yaşamayı, gerçek bir dostluk ve muhabbet olarak mütâlaa etmek mümkün değildir.

*****

Sırf ismen ve belli bir müddet için muhâfaza etmesine bakarak, İslâm’ın köleliği kabullendiği yolundaki bir mütâlaa, cehâlet veya garezkârlıktan başka bir şey değildir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ