Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Musahhar Ne Demek?

Musahhar Ne Demek?

Musahhar: Boyun eğen, emir altına giren, râm olan. Ele geçirilmiş, teshîr olunmuş, fethedilmiş anlamlarına gelmektedir.

MUSAHHAR KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Ne ibrettir ki, bir yanda on tonluk bir filin -Cenâb-ı Hakk’ın musahhar kılmasıyla- on yaşındaki bir çocuğa tâbî olduğunu görmekteyiz; diğer yanda ise – insanın acziyetinin bir ifâdesi olarak- çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüsün nice güçlü-kuvvetli cüsseleri yere sermekte olduğunu!..

*****

Zülkarneyn kelimesi “iki asır sâhibi” mânâsına gelmektedir. Dünyânın şark ve garbını dolaşması, Allâh’ın kendisine nûr ve zulmeti Mûsâhhar kılması(emrine vermesi) gibi sebeplerle O’na Zülkarneyn lâkabı verildiği nakledilmektedir.

*****

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurdular ki:“Kıyâmet günü kul (hesap vermek üzere huzûr-i ilâhîye) getirilir. Allâh Teâlâ:

«–Ben sana göz, kulak, mal ve evlâd vermedim mi? Sana hayvanları ve nebâtâtı Mûsâhhar kılmadım mı? Seni bunlara sâhip kılıp onlardan istifâdeettirmedim mi? Bu kıyâmet gününde Ben’imle karşılaşacağın hiç hatırına gelmedi mi?» diye soracak.

*****

şâir Itrî, Hazret-i Peygamber -sallâllâhü aleyhi ve sellem-’i ne güzel tavsîf eder:

Sensin ol şeh kim Süleymanlar kapında mûrdur,On sekiz bin âleme hükmetmeğe me’mûrsun!..

“Sen, kapısında Süleymanların karınca olduğu öyle bir pâdişâhsın ki, on sekiz bin âlem senin emrine müsahhar kılınmıştır.”

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ