Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Müntesip Ne Demek?

Müntesip Ne Demek?

Müntesip: İn­ti­sab et­miş, bağ­lan­mış, ka­pı­lan­mış, gir­miş, men­sup anlamlarına gelmaktedir.

MÜNTESİP KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Baştan beri muharref Hristiyanlık’ın benimsediği bu yanlış usûl, yâni kitlelere mesajı ulaştırmak yerine onları her ne pahasına olursa olsun hristiyanlaştırma gayreti, dînin özünün bozulup kaybolmasına, mesajın her girdiği yerde değişiklik arz ederek dînin müntesiplerinin zamanla fırkalar hâline gelmesine sebeb olmuştur.

*****

İslâm, doğuşundan itibâren insanın terbiyesini ve ahlâkî olgunluğunu esas almış ve müntesiplerini bütün insanlığın kendilerine hayran kaldığı şahsiyetler hâline getirmeyi başarmıştır.

*****

O’na tâbî olanlar, artıyorlar mı, eksiliyorlar mı, diye sordum; artıyorlar dedin. Hak dinlerin bir husûsiyeti de müntesiplerinin artmasıdır.

*****

tasavvufî metodları lâyıkıyla hazmedememiş olan bir kısım müntesiplerin hareketlerindeki yanlışlıklar sebep olmaktadır. Ancak bunu da haklı saymak imkânsızdır.

*****

Günümüzde bilinen ve müntesipleri bulunan üç semâvî dînden Hristiyanlık, Hazret-i Îsâ’nın vahdâniyeti tebliğ ve ruhları tasfiyeden ibâret olan sınırlı vazifesi dolayısıyla, sosyal kâide olarak sâdece birtakım ahlâkî emirler getirmiştir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ