Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Mescidi Gamame Nerededir? Gamame Mescidi Hakkında Kısa Bilgiler

Mescidi Gamame Nerededir? Gamame Mescidi Hakkında Kısa Bilgiler

Mescidi Gamame nerededir? Mescidi Gamame’nin hikayesi nedir? Neden Mescid-i Musallâ olarak da anılmıştır? Gamame Mescidi hakkında kısa bilgiler…

Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bayram namazlarını Mescid-i Nebevî’de değil, buraya güneybatı yönünde 500 m. mesafedeki açık alanda kıldırırdı. Bazen yağmur duası için de kullanılan ve Medine’ye gelen kafilelerin konakladığı Menâha adlı bu yerin bir bölümü musallâ haline getirilmişti. Ömer b. Abdülazîz Medine valiliği esnasında burayı imar etmiş ve bundan sonra Mescid-i Musallâ adıyla anılmıştı.

Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bayram namazı ve yağmur duası için buraya çıktığı zaman kendisini bir bulutun gölgelemesi sebebiyle sonraki dönemlerde Gamâme Mescidi adıyla meşhur oldu.

Sultan Abdülmecid tarafından yeniden inşa edilen 32,5 x 23,5 m. ölçüsündeki Mescid-i Gamâme güney tarafında 12 m. yüksekliğinde bir büyük kubbe, kuzey tarafında ise bu büyük kubbeyle uyumlu beş küçük kubbe ile örtülüdür. Sultan II. Abdülhamid döneminde ve 1990’da kapsamlı bir onarımdan geçirilen mescid, Osmanlı mimari tarzını hâlâ korumaktadır.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ