Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kız Çocuklarda Daha Sık Görülen Rahatsızlık

Kız Çocuklarda Daha Sık Görülen Rahatsızlık

Özellikle gelişim çağı çocuklarında sıklıkla görülen dikkat eksikliği kız çocuklarda daha sık görülüyor.

Dikkat oldukça kompleks bir işlev. Dikkati bir şeye odaklamak, odaklandıktan sonra sürdürmek ve dikkati çelen başka bir durum olsa bile kaldığımız yerden tekrar devam edebilmek olarak 3 bölüme ayrılıyor. Ancak dikkat eksikliği yaşayan kişiler bu 3 alanda ayrı ayrı ya da tümünde sorun yaşanabilir. Özellikle gelişim çağı çocuklarında sıklıkla görülen dikkat eksikliği kız çocuklarda daha sık görülüyor.

KIZLARDA DAHA ÇOK

Dikkat eksikliği kız çocuklarında daha sık görülür. Kızlarda dikkat dağınıklığının daha çok görülmesinin, genetik taşınmanın şekliyle ilgili olduğuna dair çalışmalar mevcut. Erkek çocuklarında hastalık hiperaktivitenin olması nedeniyle daha gürültülü biçimde seyrederken, kızlarda sadece dikkat dağınıklığı görülebilir.

GENETİK GEÇİŞLİ

Ailesinde genetik olarak dikkat eksikliği yaşayan kişilerde çok daha yüksek oranda ortaya çıkar. Birçok hastalık gibi genetik geçişli olur. Kalıtımın rolünün yüzde 80’lere kadar çıktığını gösteren çalışmalar mevcut. Aile öyküsünde manik depresif hastalığı olanlarda da daha sık görülür.

Kaynak: En Son Haber

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ