Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Muhammed (s.a.v.) ile İlgili Hadisler

Hz. Muhammed (s.a.v.) ile İlgili Hadisler

Bir peygamber olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili hadisler nelerdir?

Bir peygamber olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) hakkında bazı hadisler…

HZ. MUHAMMED (S.A.V.) HAKKINDA HADİSLER

İbn Abbâs’ın (r.a.) işittiğine göre, Hz. Ömer (r.a.) minberde şunları söylemiştir:

“Ben Peygamber’i şöyle buyururken işittim: ‘Hristiyanların Meryem oğlunu (İsa’yı) övmekte aşırı gittikleri gibi siz de beni övmede aşırılık göstermeyin. Şüphesiz ki ben Allah’ın kuluyum. Onun için bana ‘Allah’ın kulu ve resûlü’ deyin.” (Buhârî, Enbiyâ, 48)

***

Râfi’ b. Hadîc’in (r.a.) naklettiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.v.) Medine’ye geldiğinde hurmaların aşılanması konusunda kendi görüşünü belirttikten sonra şöyle buyurmuştur:

“Ben ancak bir insanım, size dininize dair bir şey emredersem onu hemen alın. Ama kendi görüşümle bir şey emredersem (unutmayın ki) ben de bir insanım.” (Müslim, Fedâil, 140)

***

Ebû Hüreyre’den (r.a.) nakledildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Benimle benden önceki peygamberlerin durumu, bir ev inşa eden kimseye benzer. O kimse evi güzelce yapıp mükemmel hâle getirmiş fakat bir köşede sadece bir tuğla yeri boş kalmıştır. İnsanlar bu evi dolaşırlar, ona hayran olurlar ve şöyle derler: Keşke şu tuğla da konulmuş olsaydı.” Resûlullah sözlerine şöyle devam etmiştir: ‘İşte ben o tuğlayım. Ben peygamberlerin sonuncusuyum.’” (Buhârî, Menâkıb, 18)

***

Ebû Musa’dan (r.a.) nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Benim ve Allah’ın bana verdiği görevin durumu, bir kavme gelip ‘Ben, düşman ordusunu gözlerimle gördüm. Ben apaçık bir uyarıcıyım. Derhâl kaçıp kurtulun!’ diyen kimsenin hâline benzer. Kavminden bir kısmı onun uyarısına itaat etmiş ve geceleyin yavaşça kaçıp kurtulmuş; bir kısmı ise (onu) yalanlamış ve oldukları yerde sabahlamıştır. Düşman ordusu sabah gelip onları yok etmiştir. İşte bana itaat edip getirdiğime tâbi olan kimsenin misali ile bana isyan edip getirdiğim hakikati yalanlayanın misali buna benzer.” (Buhârî, İ’tisâm, 2; M5954 Müslim, Fedâil, 16)

***

Ebû Hüreyre’den (r.a.) nakledildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Bana itaat eden Allah’a itaat etmiş, bana isyan eden Allah’a isyan etmiş olur…” (Müslim, İmâre, 33; Buhârî, Ahkâm, 1)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ