Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. İsa’nın Takva Tarifi

Hz. İsa’nın Takva Tarifi

Bir kimse Îsâ (as)’a gelerek: “–Ey hayır ve iyiliklerin muallimi! Bir kul, Allâh Teâlâ’ya karşı nasıl takvâ sahibi olur?” diye sordu. İşte Hz. İsa’nın takva tarifi…

Cenâb-ı Hak buyuruyor:“Doğruyu getiren ve onu tasdik edenler var ya, işte kötülükten sakınanlar onlardır.” (Zümer, 33)Rasûlullah (sav) efendimiz buyurdular:“Kul, mahzurlu şeylere düşme endişesiyle sakıncası olmayan bazı şeyleri de terk etmedikçe gerçek muttakîlerin derecesine ulaşamaz.” (Tirmizî, Kıyâme, 19/2451; İbn-i Mâce, Zühd, 24)

HZ. İSA’NIN TAKVA TARİFİ

Takvâ hususunda Hz. Îsâ (as)’ın da güzel bir tarifi vardır:Bir kimse Îsâ (as)’a gelerek:“–Ey hayır ve iyiliklerin muallimi! Bir kul, Allâh Teâlâ’ya karşı nasıl takvâ sahibi olur?” diye sordu.Îsâ (as):“–Bu kolay bir iştir:Allâh Teâlâ’ya derin bir muhabbetle bağlanırsın,O’nun rızâsı için gücün yettiğince sâlih amellerde bulunursun,Bütün Âdemoğullarına da, kendine acır gibi şefkat ve merhamet gösterirsin!” cevâbını verdi. Sonra da şöyle buyurdu:“–Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sen de başkasına yapma! O zaman Allâh’a karşı hakkıyla takvâ sahibi olursun.Cenâb-ı Hak, nefislerimizin hîle ve desîselerine kapı aralayan “gaflet”e karşı dâimî bir teyakkuz hâlinde bulunup takvâ üzere kulluğa devâm edebilmemizi lutfeylesin! Âmîn!.. (Osman Nûri Topbaş, Emsalsiz Örnek Hz. Muhammed, ErkamYay.)

HZ. MUSA VE HZ. İSA’NIN ŞEMALİ NASILDI?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ