Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Ali (r.a.) Hakkındaki Hadis-i Şerifler

Hz. Ali (r.a.) Hakkındaki Hadis-i Şerifler

Hz. Ali (r.a.) hakkındaki hadis-i şerifler hangileri? İşte Peygamber Efendimizin, Hz. Ali (r.a.) hakkındaki övgü dolu hadis-i şeriflerinden bir demet…

Hz. Ali, Hicret’ten yaklaşık 22 sene önce milâdî 600 yılında Mekke-i Mükerreme’de doğmuştur. Kaʻbe’nin içinde doğduğu nakledilir. (Hâkim, Müstedrek, III, 550/6044.) Peygamber Efendimiz’in amcasının oğlu, damadı ve dördüncü halifesidir. Babası Ebû Tâlib, annesi Fâtıma bint-i Esed, dedesi Abdulmuttalip’tir.

Peygamber Efendimizin, Hazreti Ali (r.a.) hakkındaki övgü dolu hadis-i şerifleri…

ALİ (R.A.) BANA HARUN’UN (A.S.) MUSA’YA (A.S.) OLAN MEVKİİ MESABESİNDEDİR

Ebû Abdurrahman (r.a.) anlatıyor: Hazreti Ali ile beraber Sıffîn savaşında bulundum. Kendisine bir şey olmaması için yanına iki adam vermişdik. Fırsat bulur bulmaz, karşı tarafın üzerine hücum etdiği zaman, kılıcı al kana boyanıncaya kadar savaştı, sonra döndü ve “Beni mazur görün, kılıcımın ağzı körelinceye kağ dar dönmemeye yemin etmiştim” dedi. Rasûl-i Ekrem (s.a.v.) buyurdular: “Ey Ali! Sen bana Harun’un Musa’ya olan mevkiindesin. O kadar var ki benden sonra hiç bir peygamber yoktur.” (Esmâ r.a.)

“Kardeşlerimin en hayırlısı Ali’dir. Amcalarımın da en hayırlısı Hamza’dır.” (Abbas bin Rebia)

“Cenâb-ı Allah, Hazret-i İbrahim’i dost edindiği gibi beni de dost edindi. Cennette benim köşkümle İbrahim’in köşkü karşı karşıyadır. Ebû Talib’in oğlu Ali’nin köşkü ise, İbrahim’in köşkü ile benim köşküm arasındadır. Ey iki dost arasında bulunan sevgili.” (Huzeyfe radıyallahu anh)

ALİ (R.A.) İLMİN KAPISIDIR

“Ali ilmin kapısıdır ve benden sonra, Allah’tan getirdiğimi ümmetime beyan edendir. Onu sevmek imandır, ama buğz etmek nifakdır. Ve kendisine bakmak şefkattir.” (Ebû Zer r.a.)

“Ey Ali! Cenazemi sen yıkayacaksın, borcumu ödeyeceksin, mezarıma beni koyup sen örteceksin. Zimmetimi sen îfâ edeceksin ve sen dünya ve ahirette sancağımın sahibisin.” (Ebû Said r.a.)

“Gerçekten bu bana ilk iman edendir ve o kıyamet gününde evvela benimle musafaha edendir. O Sıddık-ı Ekberdir. Şu da ümmetimin Faruk’udur. Hak ile batılın arasını ayırır. Bu ise (Hazret-i Ali) mü’minlerin reisidir.” (Selman r.a.’dan)

“Nefsim, kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki ben Kur’an’ın indirilişi üzerine müşriklerle savaştığım gibi içinizde bir adam da benden sonra Kur’an’ın te’vili üzerinde insanlarla çarpışacaktır.” İnsanlar: Allah’dan başka hiçbir ilâh olmadığına şehâdet edecekler de onları öldürmek insanlara büyük bir hadise olacaktır. Hatta Allahü Teâlâ’nın velîsini (Hazret-i Ali’yi) süngüleyecekler ve Musa geminin (Hızır aleyhisselam tarafından) delinme işine, çocuğun (öldürülme) işine ve duvarın (düzeltilme) işine kızdığı gibi onun yaptığı işe kızacaklardır. Bunların hepsi Allahü Teâlâ’nın rızasıdır.” (Ebû Zer r.a.’dan)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ