Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hüdâyi Hazretlerinin Sevenlerine Duası

Hüdâyi Hazretlerinin Sevenlerine Duası

Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretlerinin sevenlerine yapmış olduğu duası…                         

Hüdâyî Hazretleri bir gün Sultan Ahmed Han ile sohbet ederken Sultan Ahmed soruyor:

-Abdulkadir Geylâni hazretlerinin kıyamet gününde müntesiblerinden pek çok günahkâra şefaat buyuracağına dâir bir rivayet var. Bu rivayetin sıhhati hakkında ne buyurursunuz?

Hz. Hüdâyî bir an derin bir murakabeye varıyor ve sonra başını kaldırıp:

– Evet doğrudur, Abdülkadir Geylâni hazretleri müntesiblerinden pek çok günahkâra şefaat edecektir, buyuruyor. Sultan Ahmed hemen:

– Sizin bizlere bir vaad ve müjdeniz yok mudur? diye soruyor. Bunun üzerine Hz. Hüdâyî ellerini açarak:

Kıyamete kadar tarîkatımıza intisab edenler, ömründe bir kerre türbemizin önünden geçtiğinde Fâtiha okuyanlar bizimdir. Bize mensub olanlar denizde boğulmasınlar, âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler. İmanlarını kurtarmadıkça gitmesinler ve öleceklerini bilsinler ve haber versinler, diye dua ediyor.

Hüdâyî âsitânesinin ve Celveti tarîkatının son şeyhlerinden Mehmed Gülşen Efendi (ö. 1925) diyor ki: Bu duay-ı müstecab sayesindedir ki tâ Hz. Pir’in devrinden şimdiye kadar Celveti mensuplarından hiçbiri denizde boğularak ölmediği gibi, bir çok celveti mensubu da ölümlerini ya sarahaten, ya da remiz ve işaretle haber vermişlerdir. (bk. Külliyyat-ı Hazret-i Hüdâyî, İstanbul 1338-1340, s. 10).

Kaynak: Aziz Mahmud Hüdâyi Hayatı ve Menkıbeleri, Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı Yayınları, 2004

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ