Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Haccın Çeşitleri Madde Madde

Haccın Çeşitleri Madde Madde

Yapılışlarına göre haccın çeşitleri nelerdir? Madde madde açıklamaları ile haccın çeşitleri…

Yapılışı Bakımından Hac Üç Çeşittir:

1) İfrad Haccı: Umresiz yapılan hac demektir. Hacı adayı ihrama girerken sadece hacca niyet eder ve hac vazifelerini yerine getirir. İfrad haccı yapanlara kurban kesmek vacib değildir.

2) Temettu Haccı: Umre ve haccı ayrı ayrı ihrama girerek yapmaktır. Hacı adayı önce umre için ihrama girip umre vazifelerini yapar ve ihramdan çıkar. Günü gelince yeniden ihrama girerek hac vazifelerini yerine getirir. Temettu haccında kurban kesmek vacibdir.

3) Kıran Haccı: Umre ve haccı bir ihramda yapmaktır.Hacı adayı ihrama girerken hem umre,  hem de hacca niyet eder. Önce umreyi yapar fakat ihramdan çıkmaz, sonra da haccı yapar. Kıran haccında da kurban kesmek vacibdir.

Hacca gitmek isteyen bir kimse bu üç çeşit hacdan hangisini dilerse onu yapar. Usulüne uygun olarak hangisini yaparsa hac görevini yerine getirmiş olur.

İhram, Telbiye, Tavaf, Sa’y ve Vakfe:

İhram: Hac veya umre yapacak olan kimsenin diğer zamanlarda helâl olan bazı fiil ve davranışları belirli bir süre kendisine haram kılmasıdır. Hac veya umreye niyet etmek ve telbiye getirmekle ihrama girilmiş olur.

Telbiye: İhramlı olarak ve yüksek sesle: “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk, innel’hamde ve’n ni’mete leke ve’l-mülk, lâ şerike lek.” demektir. Kadınlar hafif sesle  telbiye getirirler.

Tavaf: Kâbenin etrafını usulüne göre  yedi defa dolaşmaktır.

Sa’y: Kâbenin yakınında bulunan Safa ile Merve tepeleri arasında gidip gelmektir. Bu gidiş-gelişler, Safa’dan Merve’ye dört, Merve’den Safa’ya üç olmak üzere yedi defadır.

Vakfe: Hacda Arafat ve Müzdelife denilen yerlerde belirli zamanlarda bir süre kalmaktır. Arafat vakfesi farz, müzdelife vakfesi vacibdir.

Hac İbadeteni Yapan Bir Müslüman (Hacı) Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Hac Kimlere Farzdır? Kadınlar Yanlarında Mahremi Olmaksızın Hacca Gidebilirler mi?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ