Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Dündar Bey Kimdir?

Dündar Bey Kimdir?

Dündar Bey kimdir? Dündar Bey neden öldürüldü? Dündar Bey’in hayatı ve ölümü…

Dündar Bey’in 1210 veya 1212 yılında doğduğu tahmin ediliyor. Dündar Bey’in babası Süleyman Şah, annesi Hayme Hatun’dur. Dündar Bey, Ertuğrul Gazi’nin kardeşi ve Osman Bey’in amcasıdır. Dündar Bey, Kayıların Anadolu’da yaptığı göçlerde bulundu ve hep ağabeyi Ertuğrul Gazi’nin destekçisi oldu.

DÜNDAR BEY NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Dündar Bey’in öldürülmesi birçok Osmanlı tarihçisi tarafından farklı şekillerde nakledilir. Osmanlı tarihçisi Neşrî’de geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Bey, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kaldı ama bundan ötürü onuru da kırıldı. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Bey beyliğin başına geçince tekfurdan intikam almak istedi ve tekfura karşı sefere çıktı. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak “Germiyanoğulları ve etraftaki kâfirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak” demesi üzerine Osman Bey, Dündar Bey’e yayının tahtası ile vurarak onu öldürdü.

Bir diğer rivayete göre Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra büyük oğulları Savcı ve Gündüz beyler beylik hakkından Osman Bey lehine feragât eder. Böylelikle Osman Bey 1281 yılında henüz 23 yaşında iken beyliğin başına geçer. Bu duruma içerlenen Dündar Bey, hayatı boyunca Osman Bey’e muhalefet eder. Osman Bey yıllarca amcasına olan saygısından bu durumu sineye çeker. Amcasının düşmanları ve Rumlarla işbirliği yapması üzerine onu okla öldürür ve ihaneti kendi kanından da olsa affetmeyeceğini gösterir.

Dündar Bey, Osmanlı Devleti’nin kuruluşu sıralarında 1298 veya 1302 yıllarında 90 yaşında iken öldü.

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ