Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Dini Bayramlarımızın Adları

Dini Bayramlarımızın Adları

Bayram ne demektir? Dini bayramlarımızın isimleri nelerdir? Yılda kaç tane dini bayramımız vardır?

Yılda İki Dini Bayramımız Vardır:

1– Ramazan bayramı.

2– Kurban bayramı.

Bayram sevinç günü demektir. Ramazan ayında oruç tutarak Allah’ın emrini yerine getiren, Kurban Bayramında kurban keserek Allah yolunda fedâkârlık gösteren bayram namazlarını topluca kılan müslümanlar görevlerini yapmış olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşarlar.

Ramazanda zekât ve fitrelerle, kurban bayramında kurban etleri ile yoksullara yardım elleri uzatılır. Böylece zengin-fakir arasında gerçek anlamda bir sevgi ve saygı meydana gelir.

Bayramlarda anne, baba ve büyükler ziyaret edilir, dargınlar barışır, hısım ve akrabalar arasında karşılıklı hediyeleşmeler dostlukları pekiştirir. Toplumda yaşanan bu ortak sevinç, dini ve milli duyguları kuvvetlendirir. Bayramların getirdiği huzur içinde müslümanların üzerlerindeki yorgunlukları gider, üzüntüler unutulur.

Bayramlarda mü’minler birbirleri ile bayramlaşır, uzakta olanlara tebrikler gönderilerek gönülleri alınır. Kabirler ziyaret edilerek ölüler için dua edilir. Kur’an okunarak ve sadaka verilerek ruhları şad edilir.

Bayramlar, Allah’ın mü’min kullarına birer ziyafet günleridir. Bu günleri Allah’ın rızasına uygun davranışlarla değerlendirmelidir.

Bayramın Önemi Nedir? Bayram Günü Neler Yapılır?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ