Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure nasıl yapılır? En güzel aşure tarifi ve malzemeleri.

Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. İslam inancına göre Muharrem ayının onuncu günü, Büyük Nuh Tufanı’ndan sonra gemidekilerin elinde kalan son malzemelerle yaptıkları yemek “Aşure yemeği” olarak asırlardır yapılıyor. Aşure yemeği bizim kültürümüzde tatlı olarak yenmeye devam etmiştir.

Aşure, temel olarak; su, buğday, arpa, nohut, toz şeker, fasulye, pirinç kullanılarak yapılır. Süsleme amacı ile ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam, tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır.

Aşure gününde yalnızca tatlı yapmak değil, bu günde eve çeşitli ve bol erzak almak, muhtaçlara tasaddukta, komşu ve akrabaya ikramlarda bulunmak sene boyunca berekete vesile olur. Bu yüzden ülkemizde bu günlerde Aşure pişirilir ve komşulara ikram edilir.

AŞURE TARİFİ

Peki aşure nasıl yapılır? Aşurede hangi malzemeler bulunur? İşte en güzel aşure tarifi:

Aşure Malzemeleri:

  • Yarım kg. buğday
  • 1 su bardağı nohut
  • 1 su bardağı kuru fasulye
  • 1 çay bardağı pirinç
  • 100 gr kuru kayısı (yıkanmış ve ufak ufak doğranmış)
  • 50 gr. kuş üzümü
  • 100 gr. çekirdeksiz kuru üzüm
  • kuru incir (incir aşurenin rengini koyulaştırır)
  • 100 gr. ceviz, fındık, fıstık (tercihe göre)
  • 1 kg. toz şeker

Aşurenin Yapılışı:

Aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce buğdayı büyükçe bir tencereye alıp üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su ile doldurun ve bir taşım kaynatın. Nohut ve kurufasulyeyi birlikte yıkayıp bir tencereye alın ve buğdaydaki işlemi tekrarlayın. Her iki tencere kaynadıktan sonra altını kapatın ve 8-9 saat dinlendirin.

8 saat sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte (buğdayları arasıra karıştırarak) buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kurufasulyeler de yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 2,5-3 saat) pişirin. Eğer tencerelerdeki su azalırsa kaynamış su ekleyin. Buğday tenceresinin kapağını taşma tehlikesi nedeniyle açık bırakın.

Buğdayın pişmesine yakın tencereye iyice yıkanmış pirinci ekleyin. Bir sürede pirinçlerle beraber pişirin. Hepsi pişince nohut ve kurufasulyeleri buğday tenceresine ekleyin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü ve kayısıları tencereye ekleyin. 15 dakika daha pişirdikten sonra toz şekeri ekleyin, bir taşım kaynatıp altını kapatın.

Aşurenin kıvamını kaynar su ekleyerek dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Aşure soğuduktan sonra kaselere paylaştırıp; tarçın, ceviz, fındık, nar ile süsleyin.

Not: Pişirdikten sonra aşurenin bir kısmına veya tamamına bir portakal kabuğu rendesi eklerseniz çok daha güzel bir tat yakalamış olursunuz.

Kaynak: Portakalagacı

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ